EUrologus #mifolyikbrusszelben

EUrologus EUrologus 2021. augusztus. 25. 18:57

Az Európai Bizottság jogásztrükkel lassítja a Magyarország elleni uniós eljárást, amiért akár be is perelheti az Európai Parlament

Az uniós intézmények viszályának hátterében az uniós források megvonásával fenyegető jogállamisági mechanizmus áll.

Ha az Európai Parlament meg akarja őrizni a hitelességét, be kell perelnie az Európai Bizottságot, mivel kedd éjfélkor lejárt határidő, amelyet az Európai Parlament adott az Európai Bizottságnak a jogállamisági mechanizmus alkalmazására.

Az EP még márciusban fogadott el egy állásfoglalást, amelyben felszólította a Bizottságot a cselekvésre, azzal érvelve, hogy a jogállamisági mechanizmust szabályozó rendelet már az év elején életbe lépett. Az eredetileg június 1-jére szabott határidőt augusztus végére tolták, mert a Bizottság közben előállt a rendelet alkalmazásáról szóló iránymutatások vázlatával.

Ám az intézmény az EP nyomása ellenére sem hajlandó az uniós források felfüggesztésével fenyegető eljárást aktiválni és konkrét felhívást küldeni az érintett kormányoknak. A Bizottság élén álló Ursula von der Leyen az EP elnökének, David Sassolinak címzett levelében öt oldalon keresztül magyarázta most, hogy

miért nem megfelelő az EP jogi érvelése, miszerint nem tettek eleget a szerződési kötelezettségeiknek, és az EP amúgy sem definiálta elég pontosan, milyen ügyekben szeretné, ha a Bizottság lépne.

A két uniós intézmény között hónapok óta dúló viszály lényege, hogy az EP azt szeretné, ha a Bizottság minél hamarabb elindítaná a jogállamisági mechanizmust Magyarország és Lengyelország ellen. Ám a Von der Leyen vezette testület addig nem akarja a politikailag rettentően kényes, és még soha nem alkalmazott eljárást elkezdeni, míg az Európai Unió Bírósága nem hoz ítéletet abban a perben, amellyel Magyarország és Lengyelország támadta meg a jogállamisági mechanizmust szabályozó uniós rendeletet. (Erről részletesen Jogálom című cikksorozatunk 3. részében írtunk.)

Jó sok jogászkodó szemetet láttam már pályafutásom során, de ez a legnyersebb provokáció. A Bizottság jogászai most biztos veregetik egymás vállát, csak a lényeget nem értik: ezzel nem az EP-t csapják arcon, hanem az európai polgárokat

– kommentálta Sophie in’t Veld holland EP-képviselő, az Európa Megújul frakció tagja a levelet.

A korrupciós és jogállamisági ügyekben szintén aktív Daniel Freund német zöldpárti politikus pedig a Bizottság érvelését, miszerint „az EP nem kérte fel megfelelően a Bizottságot a cselekvésre” ahhoz hasonlította, mikor a kisdiák azt mondja, hogy a kutya megette a házi feladatát. Emellett azt a 17 oldalas, magyar kormánynak címzett felszólító levelet is a Bizottság figyelmébe ajánlotta ismét, amelyet európai jogászok készítettek el EP-képviselők megbízásából, megmutatva, hogy lehetne elindítani a jogállamisági mechanizmust.

Abban persze, hogy a Bizottság a második, augusztus 24-ig kitolt határidőre sem tette meg ezt a lépést, semmi meglepetés nincs: több magas rangú tisztviselő is kifejtette az elmúlt hónapokban, hogy legkorábban ősszel indulhat el az első eljárás.

zöldhasú
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.