Élet+Stílus hvg.hu 2024. március. 05. 16:59

Taylor Swift már akkora tényező, hogy képes diplomáciai feszültséget okozni

A jó szomszédi viszony roppant meg néhány délkelet-ázsiai országban, amikor kiderült, hogy Szingapúr kisajátította magának Taylor Swiftet. Vagyis az énekesnő már nemcsak kulturális és gazdasági, de komoly diplomáciai tényező is.

Szingapúr olyan megállapodást kötött az énekesnővel, amely szerint az Eras turnéja alatt sem Thaiföldön, sem Indonéziában, sem a Fülöp-szigeteken nem léphet fel, kizárólag Szingapúrban lesz koncertje, ott viszont egyből hat. A hírt most megerősítette Li Hszien Long, Szingapúr miniszterelnöke is.

Az ügy előzménye, hogy Thaiföld kormányfője februárban arra panaszkodott, hogy a koncertszervező AEG tudatta vele: a szingapúri állam 2-4 millió dollár támogatást adott egy show-nak egy kizárólagossági megállapodás részeként. Szingapúr korábban pedig jelezte, hogy támogatják Swiftet abban, hogy a gazdag törpeállamban koncertezzen. Így gyorsan össze lehetett rakni, hogy a thai miniszterelnök pontosan melyik show-ra is célozgatott korábbi nyilatkozatában.

Bármennyire is abszurdnak tűnt, hogy Szingapúr elhappolja a szomszédos országok elől az énekest, a feltételezések végül igaznak bizonyultak. Li Hszien Long kedden egy ausztráliai regionális fórumon azt is elmondta, hogy Swift abból a kormányzati alapból kapott „bizonyos ösztönzőket”, amelyet a pandémia utáni turizmus újjáépítésére hoztak létre. Konkrét összegekről ugyanakkor a szingapúri kormányfő nem beszélt – írja a The Guardian.

AFP

A délkelet-ázsiai országok közül többen felháborodásuknak adtak hangot, amiért Szingapúr megfosztotta őket egy, a turizmus szempontjából óriási felhajtóerővel bíró koncert lehetőségétől. Egy Fülöp-szigeteki törvényhozó például így fogalmazott:

„ez nem az, amit a jó szomszédok csinálnak”.

Li Hiszen Long ugyanakkor azzal érvelt, hogy Szingapúr nem akart ellenséges lenni a többi országgal szemben. „Az ügynökségeink tárgyaltak vele [Swifttel] egy megállapodásról, hogy jöjjön Szingapúrba, lépjen fel, és Délkelet-Ázsiában legyen ez az ország a turnéjának egyetlen állomása. Kiderült, hogy ez egy nagyon sikeres megállapodás. Nem látom, hogy ez barátságtalan lenne”. A miniszterelnök arra is célozgatott, hogy ha Szingapúr ezt nem lépi meg, akkor valamelyik másik szomszédos ország tett volna hasonlóan.

Az Associated Press hírügynökség megpróbálta elérni az énekes képviselőjét, aki azonban nem reagált a megkeresésre. Az ugyanakkor biztosan elmondható, hogy Swift a délkelet-ázsiai rajongóinak csalódást okozott, amikor tavaly kiderült, hogy Szingapúrba kell utazni azoknak, akik látni akarják őt.

A cserben hagyott Swifties generáció

A Fülöp-szigeteken és Thaiföldön is hatalmas rajongótábora van Taylor Swiftnek (a Manila metropoliszához tartozó Quezon Cityt egyszer a Spotify az ötödik legnagyobb Swift-rajongói bázisnak listázta a világvárosok sorában). Amikor kiderült, hogy az énekes elkerüli az országukat, akkor többen ennek okát az adott állam politikai instabilitásában és a rossz infrastruktúrában látták.

Taylor Swift néhány fülöp-szigeteki rajongója Tokióig utazott
RICHARD A. BROOKS / AFP

Pedig a Fülöp-szigeteki rajongói közösség – helyi Swifties – tényleg mindent megtett, hogy elcsábítsák Manilába, a fővárosba a sztárt. #WeWantErasTourPhillipines hashtaggel figyelemfelkeltő kampányt indítottak, egy Taylor Sheesh nevű drag queen pedig telt ház előtt adta elő egy plázában az Eras turné általa újragondolt showműsorát. Az esemény virálisan terjedt a közösségi médiában.

Thaiföldön szintén sokan gondolták azt tavaly, az ország belpolitikai viszonyait tükrözi, hogy Swift elkerüli őket. Sokan emlékeztek még arra, hogy Swift 2014-ben kénytelen volt lemondani a bangkoki koncertjét, mert előtte nem sokkal a mostani miniszterelnök – akkor a hadsereg főparancsnoka – katonai puccsot hajtott végre.

Az Eras turné, az aranytojást tojó tyúk

Visszatérve Szingapúrra, nem véletlen, hogy az ország még állami pénzt is hajlandó volt beleölni Taylor Swift odacsábításába. A The Geostrata cikke szerint, ahova a tavaly márciusban megkezdődött Eras turné eljut, ott jelentős gazdaságélénkítő hatása van. Chicagóban például júniusban rekordszámban foglaltak hotelszobákat azon a hétvégén, amikor Taylor Swift a városban járt. Péntektől szombatig átlagosan 44 ezer 383 szoba volt lefoglalva a metropoliszban – írja a Fortune.

Valerie MACON / AFP

A Swifties közösségekről úgy tartják, hogy azok olyan jelentős és kiterjedt rajongói bázisok, hogy ténylegesen hatást tudnak gyakorolni a lokális gazdaságra. A rajongók alatt azonban ne csak a tinédzserekre gondoljunk. Az Egyesült Államokban egyes becslések szerint a Swift-imádók 58 százaléka felnőtt (35 és 64 év közötti személy), és 5 százalék alatt van a 18 éven aluli rajongók aránya. A különböző közösségi platformokon világszerte mintegy 518 millióra tehető a követőinek száma.

A Bloomberg tavaly ősszel úgy becsülte, hogy az Eras turné egyes koncertjei átlagban több mint 10 millió dollárt hoznak, és a QuestionPro által végzett felmérés szerint az Eras turné az Egyesült Államokban közel 5 milliárd dolláros hatást gyakorolhatott a gazdaságra, más felmérések szerint pedig az egész világ gazdaságához 80 milliárd dollárral járulhat majd hozzá a koncertsorozat.

A Fortune szerint a rajongók átlagosan 1300 dollárt költenek egy Swift-koncertre, amelybe bele kell számolni a jegyárat, az utazás és a ruházkodás költségeit is.

Swift showműsorai ugyanis nemcsak közvetlenül a jegybevételen keresztül pörgetik a gazdaságot, de értelemszerűen egy-egy város turizmusát és vendéglátóiparát is fellendítik, és a szolgáltatói szektor számos, további szegmensére is hatással lehetnek Az énekes népszerűsége felpörgeti a streamingbevételeket és a termékeladásokat, bevételt termelve a lemezkiadóknak, a helyszíneknek és a kapcsolódó vállalkozásoknak, miközben akár új munkahelyeket is teremthet.