Élet+Stílus hvg.hu 2023. október. 22. 14:57

Csalók 1,5 millió fontot loptak egy brit vállalattól 20 perc alatt

A pénzügyi vezetőből csalták ki az érzékeny banki adatokat, sem a bank, sem az online csalás elleni hivatal nem jeleskedett az ügy felderítésében.

A fodrászkellékeket gyártó Kent Brushes 1777-ben alakult, és az angol királyi család kilenc generációjának beszállítója. A vállalat azonban a napokban azzal került be a hírekbe, hogy egyik alkalmazottjából kicsalták a bűnözők a cég érzékeny banki adatait, és 20 perc leforgása alatt 1,6 millió fontot utaltak át több bankszámlára – írja a BBC.

A megtévesztés lényege, hogy a bűnözők a bank alkalmazottainak adják ki magukat, akik különböző módszerekkel ráveszik arra az áldozatot, hogy maga utaljon el pénzt. Ebben a konkrét esetben elhitették a dolgozóval, hogy a cég pénze veszélyben van, és hozzájutottak a banki adatokhoz, amit felhasználva üresítették ki a Kent Brushes bankszámláját.

Steve Wright, a cég vezetője jelentette a lopást a bankjánál és az online csalás elleni hivatalnál, az Action Fraudnál. A BBC-nek elmondta: a bankja azóta sem kártalanította, az Action Fraud pedig komolyabb nyomozás nélkül lezárta az ügyet – amit csak azután nyitott meg, hogy a BBC utánament a történetnek.

Wright szerint bár rövidtávon komoly fennakadást okozott a lopás, mindenki megkapta a fizetését, de a termékek gyártását vissza kellett fogni a cash-flow fenntartása érdekében.

Az Egyesült Királyságban csalásért legfeljebb 10 év börtön jár, de a legtöbb esetben a bűnözők kevesebb, mint két év büntetéssel megússzák. Az elmúlt egy évben az országban 1,2 millió csalást jelentette be, de ezeknek mindössze 4 százalékában indul nyomozás, és csak 4000 ügy jutott el a bíróságig.

hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.