Élet+Stílus hvg.hu 2023. szeptember. 13. 17:13

A Putyin biztonságáért felelő szolgálatnak már a második tagja menekült el és kezdett el mesélni

Vitalij Brizsatyij elmondása szerint az elnök mosógépének kezelésére is külön testőrt tartanak.

Háború Ukrajnában
Friss cikkek a témában

Ecuadorba menekült a Krímből a magas rangú állami vezetők, köztük Putyin biztonságáért felelő Szövetségi Védelmi Szolgálat (FSZO) egy embere, Vitalij Brizsatyij – írja a Szabad Európa. Brizsatyij korábban Putyinak a krími Olivában álló palotájában teljesített szolgálatot és volt alkalma megfigyelni az orosz vezetőn elhatalmasodó paranoiát.

Mint elmondta, Putyin már a saját testőreiben sem bízik, a munkatársainak büntetőjogi felelősségre vonás terhe mellett megtiltották, hogy ukrán rokonokkal, az Egyesült Államok és az Európai Unió polgáraival, illetve a háborút ellenző személyekkel kommunikáljanak.

A The Sun beszámolója szerint Brizsatyij arról is beszélt, hogy Putyin a magánstrandjain felfegyverzett búvárokkal kutattat a tengerben merénylők után és még a mosógépét is külön testőr vigyázza.

Brizsatyijt az késztette menekülésre, mert egy volt osztálytársa és jóbarátja az USA-ban él és háborúellenes kijelentéseket tesz. A férfi attól tartott, hogy emiatt vizsgálat indulhat ellene.

Brizsatyij a háború kitörése után néhány hónappal már megpróbált kilépni a szolgálattól, ám akkor közölték vele, hogy akkor kiküldik az ukrán frontra, így maradt. Közben krími illetőségű felesége szakképzett munkavállalóként tartózkodási engedélyt kért Ecuadorban, és meg is kapta. Az engedélyt rá is kiterjesztették.

Mivel az FSZO és más orosz biztonsági szolgálatok személyzete nem rendelkezhet külföldi útlevéllel vagy tartózkodási engedéllyel, Brizsatyijt elbocsátották, és ő azonnal Ecuadorba távozott feleségével.

Nem Brizsatyij az első FSZO-tag, aki elmenekült Putyin testőrségéből. 2022 őszén, amikor az orosz elnök Kazahsztánban járt, az őt oda elkísérő Gleb Karakulov döntött a szökés mellett.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.