A Wagner-vezérnek a halála után sebtében rögtönöztek egy emlékhelyet az orosz fővárosban, nem messze a Kremltől.
Pár nappal azt követően, hogy a Wagner néhai alapítójának, Jevgenyij Priogozsinnak lezuhant a magángépe a Moszkvától 150 kilométerre található Tveri területen, a moszkvaiak egy emlékhelyet rögtönöztek a zsoldosvezérnek, nem messze a Kremltől.
Bár Dmitrij Peszkov elnöki szóvivő határozottan tagadta, hogy Putyin elnöknek bármi köze is volna Prigozsin halálához, ugyanakkor az üzletember kiiktatásából kétségkívül az elnök profitál. A Stratfor geopolitikai műhely szerint a merénylet célja éppen az volt, hogy a 2024-es választások küszöbén eloszlassa a Putyin gyengeségére utaló pletykákat és egyértelmű üzenetet küldjön az elnök ellenlábasainak.
Miért rúgta fel Putyin a Prigozsinnal kötött alkut, és mi lesz a Wagner sorsa?
Fehéroroszországban nem sokáig maradnak, Ukrajnába és Afrikába térhetnek vissza a Wagner zsoldosai - állítja a Stratfor. A geopolitikai elemzők szerint Putyinnak csak addig volt fontos a Prigozsinnal kötött megállapodás, amíg az érdekei úgy kívánták.
Ezt az álláspontot támaszthatják alá azok a Wagner köreiből származó értesülések is, miszerint a magángépet a helyi légvédelem lőtte le.
Jevgenyij Prigozsin június 23-án jelentette be, hogy csapatai élén igazságmenetre indul Moszkvába, miután az orosz fegyveres erők ukrajnai kudarcait a védelmi miniszter Szergej Sojgu és a vezérkari főnök Valerij Geraszimov bűnének tulajdonította. A lázadás viszont rövid életűnek bizonyult, Prigozsin csapatai Moszkva előtt megálltak és a belarusz elnök, Aljakszandr Lukasenka közvetítésével megállapodást kötöttek az orosz vezetéssel.
Az egyezség értelmében az orosz kormány beleegyezett, hogy ejti a zendüléssel kapcsolatos vádakat Prigozsin ellen, aki a Wagner többi tagjával együtt elhagyhatja Oroszországot, és ha szeretné, akkor Belaruszba mehet. Cserébe Prigozsin befejezi a Moszkva elleni hadjáratot, és a felkelésben részt nem vevő Wagner-harcosok szerződést kötnének az orosz védelmi minisztériummal. Prigozsin akkoriban azt állította: Lukasenka felajánlotta neki, hogy a továbbiakban Fehéroroszország „törvényes joghatóságán" belül működhet a cég.
Ám a megállapodás a jelek szerint csak addig volt fontos Putyinnak, amíg az érdekeit szolgálta.