Papp Dóra kamaszokról szóló Tükörlelkek 1-2. című könyvei, illetve az Interferencia című regénye átkerülhetnek az ifjúsági irodalomnak helyt adó polcokról a felnőtt kategóriának számító, szórakoztató irodalom polcaira, mert mint kiderült, van a könyvekben néhány meleg vagy biszexuális karakter. Az áthelyezés kapcsán megszólalt a szerző, a Libri és Papp Dóra kiadója is. Az író szerint a kortárs ifjúsági regények közt nagyítóval kell keresni azokat a műveket, amelyekben nem tűnik fel egy-egy LMBTQ+ mellékszereplő.
Papp Dóra Tükörlelkek 1., Tükörlelkek 2., valamint az Interferencia című könyvei népszerű ifjúsági regénynek számítanak. A Tükörlelkek első része 2015-ben jelent meg a Ciceró Könyvstúdiónál, azóta a könyv négy kiadást ért meg. Papp regényeinek hősei kamaszok, a Tükörlelkek 1-2. két főszereplője például a 16 éves Orsi és a 18 éves Kriszti, akiknek a párhuzamosan futó történetét ismerhetik meg a fiatal olvasók.
A hvg.hu-nak Papp Dóra azt mondja, az olvasóinak sok kérdésben segítettek eligazodni a kötetek. Több olvasója is a továbbtanulással kapcsolatos kérdésekre kapott választ ezekből, arra például, hogy miként működik a pontszámítás az érettséginél és a felvételinél. „Volt olyan olvasóm, aki az egyik mellékszereplő miatt kezdett el elhivatottabban angolt tanulni. Valaki a könyvet olvasva jött rá, hogy ki kell lépnie egy mérgező párkapcsolatból. Valaki pedig Orsi és Kriszti történetét olvasva értette meg, hogy nemcsak neki vannak problémái, megértéssel kell fordulnia a környezetében lévőkhöz" – fogalmaz a szerző lapunknak.
Ezeket a könyveket a Libri könyvesboltjaiban is el lehet érni, egészen mostanáig az ifjúsági irodalom kategóriában, a 14 éven felüli korosztálynak szánt könyvek között kellett a köteteket keresni. Csakhogy – írta nyilvános Facebook-posztjában Papp Dóra – ez mostantól vélhetően változni fog.
Az író szerint a kiadója kapott egy levelet a Libritől, amelyben tájékoztatják őket, hogy az említett három könyv a két évvel ezelőtt hozott gyermekvédelmi jogszabály következtében 18 éven aluliak számára nem terjeszthető.
A törvényben ugyanis az áll, hogy tilos tizennyolc éven aluliak számára pornográf, valamint olyan tartalmat elérhetővé tenni, amely „a szexualitást öncélúan ábrázolja", illetve a születési nemnek megfelelő önazonosságtól való eltérést, a nem megváltoztatását, valamint a homoszexualitást „népszerűsíti" vagy megjeleníti.
Papp Dóra azt mondja, a regényekbe ugyan írt meleg, biszexuális és pánszexuális mellékszereplőket, de nem ez a könyvek fő szála, nem a főszereplőkről van szó, így sosem gondolt a könyveire LMBTQ+ könyvekként. Ráadásul – teszi hozzá – „a kortárs ifjúsági regények közt nagyítóval kell keresni azokat a műveket, amelyekben nem tűnik fel egy-egy LMBTQ+ mellékszereplő, ezzel egyáltalán nem vagyok egyedüli szerző".
A Gabo Kiadócsoport, amelyhez a Ciceró Könyvstúdió is tartozik, lapunknak megerősítette, hogy kaptak levelet a Libritől azzal a kérdéssel, hogy a benne felsorolt négy cím megfelel-e az adott jogszabályhelynek, kaptak javaslatot a célcsoport, illetve tematika módosítására vagy a 18 éven felüliek kiegészítésre a fülszövegbe.
Az író a helyzet megoldására végül abban állapodott meg a saját kiadójával, hogy az említett három könyv a Libri boltokban átkerül majd a szórakoztató irodalom polcaira, „hátha így elkerülhető, hogy ne bélyegezzék meg a 18-as karikával" – teszi hozzá Papp indoklásként.
Így azonban a regények a célközönségükhöz már nehezebben fognak eljutni. Papp szerint ha az áthelyezés megtörténik, az megnehezíti majd az olvasói számára, hogy megtalálják a könyveit, hiszen aki eddig ismerte, tudja, hogy ott találja az ifjúsági részlegnél az eddig megjelent hét regényét. „Nyolc éve oda tartozom, ifjúsági szerző vagyok. Aki kifejezetten középiskolásoknak, fiatal felnőtteknek szóló könyvet keres, ott találja majd a 19 éves főszereplőről szóló Bolyongó című könyvemet, de a 16 és 18 éves főszereplőkről szóló Tükörlelkeket már nem, ami nevetséges".
Mint mondja, nem hibáztatja a Librit, amely „csupán be akarja tartani a két évvel ezelőtt hozott gyermektörvény szigorítását, amiről az irodalmi életben otthonosan mozgókként akkor is, és azóta is elmondtuk, hogy betarthatatlan, kifejezetten káros, logikátlan.
Én előbb voltam itt ifjúsági szerzőként, mint ez a törvény, amiről nem egyeztettek a szakmában szereplőkkel
– fogalmaz.
Nem Papp Dóra kiadója az egyetlen, amely hasonló levelet kapott a Libritől. Információink szerint a könyvkiadói és bolthálózatot fenntartó csoport más ifjúsági- és gyermekkönyveket is megjelentető kiadót is megkért arra, hogy bizonyos címekről nyilatkozzanak, hogy azok a gyerekvédelminek mondott törvényben felsorolt, fentebb idézett kritériumoknak megfelelnek-e.
A Libri megkeresésünkre közölte, hogy a könyvesboltjaik a törvénymódosítás életbe lépése óta rendszeresen egyeztetnek a kiadókkal azoknak a könyveknek az esetében, amelyek a meghatározás alapján törvénysértők lehetnek, valamint „nemrég a jogszabály kapcsán átfogó felmérést" végeztek a gyerekkönyvek között.
Hangsúlyozták ugyanakkor, hogy
önálló döntést egyik cím esetében sem hoznak, és a könyveket a kiadó javaslata szerint helyezik ki, a Libri tartalmi kérdésekben mindig a kiadótól kér iránymutatást.
Papp Dóra könyvei esetében is együttműködött a Libri és a Ciceró Könyvstúdió, a kategória módosítására a kiadó tett javaslatot, amit a könyvkereskedő elfogadott.
Komoly feszültség a szakmán belül
2021-ben jelent meg, és azóta hatályba is lépett az a gyermekvédelminek hívott, nagy botrányt kavart törvény, amely összemossa a pedofíliát a homoszexualitással. Ebben a jogalkotók úgy fogalmaznak, hogy „nevelési-oktatási, gyermek- és ifjúságvédelmi intézmény, valamint templom és vallásgyakorlásra rendelt más hely bármely bejáratától számított 200 méteres távolságon belül születési nemnek megfelelő önazonosságtól való eltérést, a nem megváltoztatását, a szexualitást öncélúan ábrázoló, valamint a homoszexualitást megjelenítő, illetve népszerűsítő termék nem forgalmazható". Továbbá kitérnek arra is, hogy az olyan gyerekeknek szóló termék, amely a többi között a „szexualitást öncélúan ábrázolja", a homoszexualitást megjeleníti, „illetve népszerűsíti", a többi terméktől elkülönítve, csak zárt csomagolásban forgalmazható.
A könyvkiadók és a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése (MKKE) már akkor hangot adott annak, hogy a rendelkezés abszurd, hiszen ilyen alapon akár a Bibliát is csak lefóliázva lehetne árulni, mert bőven vannak benne a szexualitást, de akár a homoszexualitást is megjelenítő részek, továbbá az MKKE szerint legalább száz olyan könyvesbolt van az országban, amelyik egy templom 200 méteres körzetén belül van, így a rendelet nemcsak a kereskedelem súlyos akadályozása szerintük, de életszerűtlenül komoly cenzori apparátus felállítását is feltételezi.
Kérdésünkre Gál Katalin, az egyesülés elnöke elmondta, hogy bár az MKKE annak idején kért egy ISBN-listát a jogalkotóktól, hogy a könyvszakma tisztában legyen azzal, pontosan mely címeket, könyveket is érinti a törvény, de erre a kérésre a mai napig nem kapott érdemi választ a szervezet.
Így azonban fennáll a kereskedők szubjektív kritériumok alapján történő büntetése, amely „veszélyes, irracionális és komoly feszültséget okoz a szakmában" – írja lapunknak Gál. „Az öncenzúrázást kényszeríti ki, ami utoljára a könyvkiadást az ötvenes-hatvanas években sújtotta". A Libri azt írta, a jogszabály pontosítása hiányában a könyvkereskedőknek és a könyvkiadóknak minden kérdéses címet egyénileg kell értékelniük.
Kérdésünkre, hogy az MKKE tud-e olyan esetekről a törvény hatálybalépése óta, hogy arra hivatkozva vásárlók a fogyasztóvédelemhez fordultak, bepanaszolták a kiadókat, esetleg a könyvesboltokat, azt felelte, hogy a „fogyasztóvédelem beavatkozásáról csak most kaptunk értesítést".
Azt pedig a Libri is megerősítette lapunknak, hogy a közelmúltban érkezett lakossági bejelentés az egyik forgalmazott könyvvel kapcsolatban, az eljárás jelenleg zajlik, nem született még döntés az ügyben.