A kormány tervezett törvénymódosítása miatt tovább csökkenhet az óvoda- és iskolapszichológusok száma, noha éppen hogy sokkal többre volna szükség. Becslések szerint világszerte minden hetedik serdülő küzd mentális betegséggel, az öngyilkosság pedig sok helyen a második vezető halálozási ok a 15-19 évesek körében.
Az UNICEF Magyarország szerint a köznevelésben dolgozók jogállásáról szóló törvénytervezet és a kapcsolódó törvények módosítása miatt az óvoda- és iskolapszichológusi ellátás aggasztóan megnehezülhet. A jelenlegi szabályozás szerint a gyermekek pszichológiai ellátásának megszervezése az óvodákban és iskolákban törvényileg garantált, és irányszámokhoz kötött (igaz, ezt nem mindenütt tudták betartani). A módosítási javaslat a létszámhoz kötött ellátási garanciát vezetné ki a törvényből, ami valós kockázatot jelenthet arra, hogy a jövőben még ennél is kevesebb óvoda - és iskolapszichológus lesz elérhető, pedig egyre több gyermek és fiatal szorul ellátásra.
A szervezet közleménye szerint tudományosan bizonyított, hogy a mentális egyensúlyvesztés, az enyhébb pszichés nehézségek legtöbbször kezelhetőek, és a súlyosabb pszichés zavarok is jobbára megelőzhetőek a lelki egészség támogatása révén, ha van, aki időben észreveszi a problémát.
A probléma égető, becslések szerint világszerte minden hetedik serdülő küzd mentális betegséggel. Kelet-Európában, Közép-Ázsiában, Észak-Amerikában és Nyugat-Európában az öngyilkosság a második vezető halálozási ok a 15-19 évesek körében.
A Vadaskert Gyermekpszichiátriai Kórházban és Szakambulancián kezelt esetek magas száma és a rendellenességek súlyosbodó tendenciája szintén azt mutatja, hogy sürgős beavatkozásra van szükség. A Vadaskert szakemberei szerint a világjárvány óta a szorongásos és depressziós esetek száma az ötszörösére nőtt, amit a sürgősségi esetek 40 százalékos emelkedése kísért. A kutatások szerint világszerte a diagnosztizált mentális zavarok 40 százalékát a szorongás és a depresszió okozza, Európában pedig még ennél is magasabb (55%-os) arányról számolnak be.
Az OECD egészségügyi adatbázisa szerint 2022-ben az európai fiatalok fele arról számolt be, hogy nem kapott megfelelő mentálhigiénés ellátást.
Az ENSZ Gyermekjogi Bizottsága is jelezte ajánlásait Magyarország felé, amelyben fokozott erőfeszítéseket sürget a mentális egészségügyi problémák kiváltó okainak azonosítására és kezelésére – különösképpen a serdülő korosztályt illetően. Hangsúlyozza a pszichológiai tanácsadáshoz való megfelelő hozzáférés biztosítását, a mentális egészségügyi szolgáltatások online elérhetőségének bővítését, továbbá szorgalmazza, hogy a gyermekek – beleértve a 14 év alattiakat is – számára az egész ország területén legyen elérhető a személyes és gyermekbarát ellátás.
Ha ön is úgy érzi, segítségre lenne szüksége, hívja a krízishelyzetben lévőknek rendszeresített, ingyenesen hívható 116-123, vagy 06 80 820 111 telefonszámot! Amennyiben másvalakiért aggódik, ezt az oldalt ajánljuk figyelmébe.