Élet+Stílus hvg.hu 2023. május. 10. 17:48

Botrány tört ki egy náci milliárdos ékszereinek elárverezéséből

A vagyon örököse, Heidi Horten osztrák volt, akinek német férje, Helmut Horten tagja volt a náci pártnak és a 30-as évek Németországában zsidó érdekeltségeket vett át azok korábbi tulajdonosaitól.

Zsidó szervezetek ítélték el azt a több millió dolláros tranzakciót melynek keretében egy olyan milliárdos ékszerei cseréltek gazdát, akinek a férje még a III. Birodalomban alapozta meg a vagyonát – írja a BBC. A vagyon örököse, Heidi Horten osztrák volt, akinek német férje, Helmut Horten tagja volt a náci pártnak és a 30-as évek Németországában zsidó érdekeltségeket vett át azok korábbi tulajdonosaitól.

A Christie's aukciósház most 700 ékszert hirdetett meg, amelyek becsült értéke meghaladja a 150 millió dollárt (kb. 50 milliárd forint). A bevételt jótékonysági célokra, többek között holokausztkutatásra fordítják, és maga a Christie's is jelentős összeget ajánl fel „jó ügyek” számára.

Heidi Horten tavaly hunyt el 81 éves korában, vagyona a Forbes szerint 2,9 milliárd dollár volt. Férje, aki 1987-ben halt meg Svájcban, 1936-ban vette át az Alsberg textilipari vállalatot, miután annak zsidó tulajdonosai elmenekültek. Ez volt az első a számos zsidó vállalkozás közül, amelyet a náci uralom alatt szerzett meg. Horten AG nevű áruháza Németország egyik legnagyobb ilyen létesítményévé vált.

A Horten Alapítvány megbízásából történészek által nemrégiben készített jelentés megállapította, hogy a náci párt tagja volt, mielőtt egyelőre tisztázatlan okokból kizárták volna.

Genfben szerdán csaknem 100, pénteken pedig további 150 ékszert bocsátanak árverésre, később pedig további darabokat adnak el online. Az aukció azonban felháborodást váltott ki különböző zsidó szervezetek körében, amelyek az árverés leállítását követelték.

A Simon Wiesenthal Center, egy amerikai székhelyű zsidó emberi jogi csoport követelte, hogy a Christie's ne folytassa az eladást. „A Hortenek milliárdjai, amelyekből ezt a gyűjteményt felépítették, a zsidó áruházak náci „árjásításából” származnak" – írta az aukciósháznak címzett közleményében a csoport.

Az árjásítás a nácik által használt kifejezés volt arra, hogy a zsidóktól elvett tulajdont nem zsidóknak adták át, ez a zsidóságnak az üzleti életből való kiszorítását is szolgálta. Annak ellenére, hogy a bevételeket jótékonysági célokra és a holokauszt oktatására szánják, az Amerikai Zsidó Bizottság szerint ez „nem elég”. „Ehelyett az árverést le kellene állítani, amíg komoly erőfeszítéseket nem tesznek annak megállapítására, hogy ennek a vagyonnak mekkora része származik a nácik áldozataitól” – közölte a bizottság.

A Christie's-nek ezután a Horten-vagyont „a rászoruló és gyengélkedő holokauszt-túlélőkre kellene fordítania, akik még mindig köztünk vannak, és azokra az oktatási programokra, amelyek az ő történetüket mesélik el” – tette hozzá a csoport.

A Christie's azonban megvédte álláspontját, miszerint a legfontosabb, hogy a befolyt összegeket jótékony célokra fordítják.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.