Élet+Stílus hvg.hu 2022. július. 17. 16:01

Több ezren számoltak be arról, hogy a Covid-oltás megváltoztatta a havi vérzésüket

Egy több tízezer ember megkérdezésével járó felmérés szerint a koronavírus ellen beoltott emberek közel a felének megváltozott a menstruációja. A többség erősebb vérzés jelentkezéséről számolt be.

Az Illinois Egyetem és a Washingtoni Egyetem 2021 áprilisában online kérdőívet töltetett ki a világ minden tájáról jelentkezőkkel. Az egyetemek kutatói arra szerettek volna választ kapni, hogy a koronavírus ellen teljesen beoltott emberek - legyen szó bármelyik, az adott országban elfogadott vakcináról - menstruációja megváltozott-e az oltás hatására. Kisebb tanulmányok már szóltak arról, hogy a Covid-oltások megzavarták a nők ciklusát, de ilyen nagyméretű felmérés a témában még nem készült: 18 és 80 év között, összesen 39 ezer ember válaszolt az online kérdésekre - írja a New York Times.

Az önbevalláson alapuló felmérés további különlegessége volt, hogy bevonták a már hormonkezelést kapó transznemű férfiakat, a hosszú ideje fogamzásgátlással élő nőket, és azokat a nőket is, akik már túl vannak a menopauzán. A részvétel feltétele az volt, hogy olyan ember nem jelentkezhetett, aki tudott arról, hogy már átesett a vírusfertőzésen.

A válaszadók 42 százaléka tapasztalta azt, hogy az oltás után a havi vérzése erősebb lett, és azok közül, akik pedig általában nem mentruálnának, többen is vérzés jelentkezéséről számoltak be. A menopauzán túljutott nők 66 százaléka tapasztalt például ilyet.

A megkérdezettek 44 százaléka nem érzékelt változást a menstruációs ciklusában, 14 százalékuknak pedig enyhébb lett a havi vérzése.

A New York Times kiemeli, hogy a felmérés eredményeit némi fenntartással kell kezelni. A kutatás ugyanis kontrollcsoport bevonása nélkül készült, és annak a lehetősége is fennáll, hogy eleve inkább azok jelentkeztek a kutatásra, akik tapasztaltak valamiféle változást az oltás után a ciklusukban.

hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.