Csatlós Hanna
Szerzőnk Csatlós Hanna

Hamarosan bemutatják a hazai mozik a Sundance Filmfesztivált megjárt magyar filmet, amely egy testépítő nő drámájáról szól. A Szelídnek nemcsak a témája rendhagyó, hanem a szereposztása is, a főszerepben ugyanis a magyar- és világbajnok testépítőt, Csonka Esztert láthatjuk, és a film fikció ugyan, de a magyar testépítők kemény, olykor kiábrándító valóságából építkezik. Hogy mi a filmben a fantázia szüleménye, és mi a realitás, arról Csonka Eszterrel beszélgettünk.

A filmről
Végtelenségig fokozott önmegtartóztatást, emberfeletti teljesítményt követel meg a testépítés, ha azt professzionális szinten űzik. A Szelíd című magyar film azzal a meghökkentő információval kezdődik, miszerint a testépítő a verseny napjaira elveszíti a testzsírjának több mint 70 százalékát és súlyosan dehidratált állapotba kerül. Ez is jelzi, hogy a készítők, Nemes Anna és Csuja László, a főszereplő Edina (Csonka Eszter) életét és felkészülését a világversenyre, dokumentumfilmes pontossággal mutatják be, még ha alapvetően kitalált történet is a filmjük cselekménye. Miközben egy káros párkapcsolatban élő, kiégett sportoló drámája játszódik le a szemünk előtt, akit könyörtelenül hajt a cél felé edző élettársa (őt Turós György fitnesz- és testépítő edző alakítja, aki korábban többek között Béres Alexandra mestere volt), belelátunk a testépítés közhelyeken túli dimenzióiba is. A Szelíd a tökéletes izomzat elérése érdekében hozott hatalmas áldozatról épp úgy szól, mint a saját testünk feletti önrendelkezésről, egy mérgező viszony bénító erejéről, vagy éppen a főszereplő saját nőiességének a megéléséről.

hvg.hu: Most először próbálta ki magát a vásznon színészként, mit szólt hozzá, mikor megkeresték a Szelíd alkotói?

Csonka Eszter: Először Nemes Anna testépítőnőkről forgatott dokumentumfilmjében szerepeltem. Akkor a forgatás során Anna érdekesnek találta az életemet, és kérte, hogy kicsit bővebben is beszélgessek el vele és Csuja Lacival. Ezután el kellett játszanom egy jelenetet a forgatókönyvükből, amit kiküldtek Jeruzsálembe egy fesztiválra. Itt 12 ország versenyzett, és végül a mi munkánk nyerte meg a fődíjat. Állítólag nagyon megkapó volt a játékom, úgyhogy Anna megkért, hogy vállaljam el a főszerepet a nagyjátékfilmben is. Azonnal rábólintottam, emlékszem, el is sírtam magam.

hvg.hu: Nemes Anna szerint a testépítés valahol művészet, egy önkifejezési mód, olyan, mint a szobrászat, csak itt az anyag, amivel az ember dolgozik, a saját teste. Erről mit gondol? Inkább sport vagy inkább művészet a testépítés?

Cs. E.: Amíg valaki hobbiszinten űzi, addig sport. De amint elkezdi magát figyelni, hogy „lehetne a tricepszem még élesebb, a hasam még kockásabb”, és ehhez pontosan tudja, hogy milyen lépéseket kell megtennie, milyen utat kell végig járnia, hogyan kell a szénhidrátot és a fehérjét balanszolni, mennyiszer kell hozzá kardiózni, az már művészet. Az embernek a saját testén kell kisakkoznia, hogy mi a megfelelő eljárás.

Reviczky Zsolt

hvg.hu: És tényleg alkalmas ez az önkifejezésre?

Cs. E.: Abszolút. Én nem akartam soha egy lenni a sok közül. Valamiben kiemelkedőt akartam alkotni, és ha már a Jóisten nem adott nekem túl sok észt a matematikához, akkor valami másban kellett magasabb szinten teljesítenem, így jött a testépítés.

hvg.hu: Nyíltan szokott beszélni arról, hogy kamaszkorában anorexiás volt, és tulajdonképpen az edzés mentette meg az életét. Mesélne erről az időszakról?

Cs. E.: 17 éves koromban az állandó megfelelési kényszerem miatt szerettem volna, ha többen kedvelnek, és mivel a táplálkozás volt az egyetlen terület, amit én tudtam irányítani, és nem is éreztem magam elég csinosnak, elkezdtem fogyókúrázni. 52 kilóról lefogytam 32 kilóra. Éveken át így vegetáltam, a halál mezsgyéjén jártam. Aztán a bátyám egy idő után ezt megunta, és elvitt egy edzőterembe, hogy ne csak a csont zörögjön, hanem legyen rajtam valami hús is.

Persze, az edzőteremben megint csak túlzásokba estem: hét napból hetet edzettem, minden programomat ehhez igazítottam. Elkezdtek jelentkezni a túledzettség jelei, a fáradtság, az álmatlanság, a táplálkozási problémák. Ekkor kezdtem jobban utána olvasni, hogy mi a helyes táplálkozás ilyen fokú terhelés mellett, szerettem volna minél jobb lenni abban, amit csinálok. A 32 kilóról lassan feljebb kúszott a mérleg nyelve, és elkezdtek jönni a sikerélmények is.

Csonka Eszter a Szelíd című filmben
Vertigo Media/Szelíd

hvg.hu: Mit szólt az új karrierúthoz a családja?

Cs. E.: Borzasztóan aggódtak, épp annyira, mint amikor anorexiás voltam, mert azt gondolták, hogy ez ugyanannak a lónak a másik oldala. És valahol igazuk is volt, mert itt is egyfajta függőség alakult ki: edzettem a nem evés helyett. Aztán talán az, ahogy a sikerek jöttek, meggyőzte őket valamennyire arról, hogy jó úton haladok, bár édesapám egy versenyemet sem látta, soha nem jött el megnézni. Azt hiszem dacból, meg azért, mert nem akarta látni a lányát bikiniben a színpadon.

hvg.hu: Ezek után milyen érzés volt világbajnokként a dobogóra állni 2018 őszén?

Cs. E.: Két olyan verseny volt az életemben, ami számomra felfoghatatlan. Az egyik, amikor Prágában egy amatőr olimpián indultam és meg is nyertem, de csak a verseny után mondták el nekem, hogy amúgy ez az amatőr olimpia volt. Én úgy mentem oda, hogy ez egy verseny, föl kell menni a színpadra, és megmutatni azt, amiért eddig edzettem, de a nevét se tudtam a versenynek, meg nem is igen foglalkoztam vele. Nagyon eltörött a mécses, mikor kiderült, hogy ez az olimpia volt.

Hogy én világbajnok legyek, az pedig egy ki nem mondott álom volt, igazán soha nem gondoltam volna, hogy ezt a célt is elérem. A verseny pillanatában már nagyon fáradt és nagyon éhes az ember,

és utána is elég hosszú idő kell, míg leesik, hogy valamiben tényleg te vagy a világon a legjobb.

hvg.hu: Mi volt a titka, amivel maga mögé utasította a mezőnyt?

Cs. E.: A szárazságom volt az (az izomzat tónusa – a szerk.), ami szerintem nagyon jól sikerült, tiszta csont, bőr és izom voltam. A másik meg, hogy világéletemben mindig mindenhova bringával mentem, és ez adott egyfajta lábalapot, amire az edzések során sikerült még több olyan izmot felpakolnom, amitől azt hiszem, abban a mezőnyben a lábam volt nagyon feltűnő.

hvg.hu: Némi utánanézéssel meglepődve állapítottam meg, hogy a testépítés az a sport, amit még 40 fölött is lehet versenyszinten űzni.

Cs. E.: Ez így van, ugyanis akkor már sokkal fejlettebb az izomzat, sokkal jobban meg lehet mutatni az edzésmunkát. Nagyon szépek az izmosabb lányok fiatalon is, de olyankor még nem látod azt a kompaktságot, ami ahhoz kell, hogy valami igazán ütőset tudj felmutatni a színpadon.

hvg.hu: Mit gondol arról, hogy a főszereplésével készült mozifilm lehetőséget adhat a testépítőknek arra, hogy a műfajról, annak hátulütőiről és a tévhitekről őszintén beszélhessenek, hogy egyáltalán a film felhívja a figyelmet erre a sportra?

Cs. E.: Most valóban jól jön a figyelem, mert egyre több fiatal keveredik le az edzőtermekbe, és egyre fiatalabb korban kezdik el a testépítést. Ők leginkább a közösségi médiás oldalakat követve próbálnak meg edzeni, ez pedig káros is lehet. Nekem van olyan vendégem, aki mindössze 13 éves. Úgy érzem, hogy ezek a testek még nagyon fiatalok ahhoz, hogy nagy súlyoknak tegyék ki magukat, ráadásul ezzel a korosztállyal kéz a kézben jár az ego is: nagyon gyorsan, nagyon türelmetlenül akarnak nagyokat ugrani a fejlődésben. Ez abszolút a közösségi média hatásának tudható be, ők a TikTok-lányok és a TikTok-fiúk, akik látják a videókat, és próbálják lemásolni azokat. A fiatal lányok például borzasztóan ráhajtanak a Kardashian-popsira: kizárólag fenékre, lábra gyúrnak.

Az is megfigyelhető, hogy a fiatalok egyre korábban nyúlnak azokhoz a szerekhez, amelyeket mi, versenyzők használtunk, hogy a célunkat elérjük. Akinek nincsenek versenyzési céljai, azoknak ezek a szerek borzasztóan veszélyesek, mert gyógyászati célból készülnek ugyan, de csak kis mennyiségben szedhetők. Abban a mennyiségben, amekkorában mi használtuk, ezek mérgek. Lehet, hogy nagyobb lesz tőlük a váll, de károsíthatjuk velük a vesét vagy a májat. Én ettől megóvnám a fiatalokat.

hvg.hu: Ezek szerint nemcsak a filmbeli Edina használ szteroidot, és vesz igénybe mindenféle szintetikus rásegítést annak érdekében, hogy a versenyeken eredményesen szerepeljen, de bevallottan ön is használt ilyeneket?

Cs. E.: Igen. Álszent lenne, ha ezt letagadnám. A legtöbb ilyen szintű versenyző használ bizonyos termékeket. Muszáj is, mert a közönség és a média elvárja, hogy egyre szárazabb legyél, és egyre nagyobb izomtömeget vigyünk színpadra. Belekényszerülünk abba, hogy minél több ilyen szert fogyasszunk. A szteroidok azt a célt szolgálják, hogy minél több tápanyag épüljön be a szervezetbe. Ezen kívül a nőknél is feltornázzák a tesztoszteronszintet, hogy minél nagyobb erőt tudjanak kifejteni. Emésztőenzimet maximum a túlzott szénhidrát- vagy a túlzott fehérjebevitel miatt kell szedni, hogy a vesénk ne károsodjon annyira.

hvg.hu: A filmben Edina gyakorlatilag kockára teszi az életét azzal, hogy rendszeresen lövi magát ezekkel a kémiai anyagokkal. Az ön szervezete meddig tolerálta ezt a fajta beavatkozást? Károsodott bármilyen mértékben az egészsége?

Cs. E.: A legtöbb versenyzőlánynak ezen a szinten a menstruációja teljesen elmarad, sőt sokan válnak meddővé. A hangszálak is megváltoznak, az én hangom is mélyült.

"Mindenki keresse meg, hogyan találja meg a békéjét a saját testében"

A testépítésre tette fel az életét a Szelíd című film főhőse, Edina, aki mindent az edzéseknek, a versenyre felkészülésnek rendel alá. Ez az első magyar film, amelyet beválogattak a Sundance Filmfesztivál versenyprogramjába.

hvg.hu: Amikor elkezdte szintetikus szerekkel bombázni a testét, tudott a mellékhatásukról? Volt lehetősége mérlegelni, hogy a győzelmet vagy inkább az egészségét választja?

Cs. E.: 2013-ban, amikor elkezdtem ezeket használni, még nem voltam tisztában a kockázatukkal.

hvg.hu: Nem is volt senki, aki felvilágosíthatta volna?

Cs. E.: Biztos, hogy felvilágosítottak volna, ha nem a filmbeli edzőhöz, Ádámhoz hasonló emberek lettek volna a közelemben, akik csak a sikert akarták hajszolni.

hvg.hu: Mire gondol?

Cs. E.: Annak idején volt olyan ember a környezetemben, aki megmondta, hogy milyen szereket toljak magamba, én pedig ezeket a tanácsokat elfogadtam.

Szerintem az illető maga sem nézett annak utána, hogy bizonyos anyagok szedése a női testben mit okozhat.

Javasolták nekem például az L-Thyroxinnak a használatát (a pajzsmirigy rendellenes működése esetén felírható hormontabletta – a szerk.), ami a szárazságot is elősegíti. A verseny miatt kezdtem el szedni, de annyira károsodott tőle a pajzsmirigyem, hogy most már mindig szednem kell ezt a gyógyszert, akár akarom, akár nem.

hvg.hu: Lehetett volna mással helyettesíteni?

Cs. E.: Több kardióval például. Természetesebb módon is el lehetett volna érni ugyanazt az eredményt, de én akkor vakon követtem minden utasítást.

Reviczky Zsolt

hvg.hu: A Szelídben nagyon erős hierarchikus viszony rajzolódik ki Edina és az edzője között. Tulajdonképpen a férfi rendelkezik a nő teste fölött: ő mondja meg, hogy mikor, mennyit, miből egyen a sportoló, és akkor is hajtja Edinát, amikor láthatóan már hullafáradt a nő. Előfordult az életében hasonló helyzet?

Cs. E.: Vagyok annyira makacs, hogy azt csinálom, amit én akarok. Volt Ádám-szerű karakter az életemben, de én magamtól is tudtam, hogy mire van szükség a kívánt eredményhez. A saját fejemet a saját igámba hajtottam, nem máséba.

hvg.hu: A magyar társadalomban pont most történik egyfajta szemléletváltás, amelynek során megkérdőjeleződik az edzők mindenhatósága. Főként az úszósportban kerülnek a felszínre történetek agresszív, fizikai és lelki abúzust is alkalmazó mesterekről. Most kezdjük kétségbe vonni, hogy talán nincs az rendben, hogy az edző…

Cs. E.: Hogy az edző az isten.

hvg.hu: Pontosan. Az említettekhez hasonló, bántalmazásos esetekről lehet-e esetleg tudni a testépítők világában?

Cs. E.: Istennek hála velem nem történt ilyesmi, és talán zártabbak az edző és a tanítvány közötti klikkesedések is, hogy ilyenre fény derüljön. Olyanról már hallottam, hogy ha egy csapatból valaki ilyen-olyan okból kivált, akkor abszolút hátat fordítottak neki, nagyon kiesett a pixisből, akár helyezésektől is elesett.

hvg.hu: Mennyire jellemző, hogy női testépítőknek férfi az edzőjük?

Cs. E.: A legtöbb nőnek férfi az edzője.

hvg.hu: Miért van ez így?

Cs.E.: Mivel kevesebb nő szeretne ebben a kategóriában indulni, kevesebben is vannak közülük tisztában azzal, hogy mennyit és hogyan kell edzeni. Jellemzően a férfi edzők tapasztaltabbak abban, hogy a hatalmas izomtömeget hogyan kell összerakni, és szerencsés esetben jobban rálátnak arra is, hogy egy nőnek mit kell tennie ennek érdekében.

hvg.hu: A film rávilágít, hogy rengeteg pénz felkészülni egy magas színvonalú testépítő versenyre, mivel az elvárt eredményhez szükséges szerek drágák. Edina szexmunkát kénytelen elvállalni annak érdekében, hogy fedezni tudja a költségeket. Ennek mennyi köze van a valósághoz?

Cs. E.: Én soha nem kerültem ilyen helyzetbe, de ismerek olyan lányokat, akiket azért fizettek férfiak, hogy birkózzanak velük, természetesen kevés öltözetben. A lányok ugyanis izmosabbak, mint azok a férfiak, akiknek ez a fétisük. Mesélték, hogy ezért nagyon jó pénz jár. A szexmunka pedig sokszor a legkönnyebb pénzkereseti forrás. Tudok olyan testépítő férfiról is, aki homoszexuális pornófilmben vállalt el szerepet, mert kellett a pénz a felkészülésére. Ha az ember tényleg jól akarja csinálni, akkor 1-1,5 millió forint megy el csak a szerekre egy világversenyre való felkészüléskor.

Jelenet a Szelíd című filmből
Vertigo Media/Szelíd

hvg.hu: A test radikális megváltozásával az ember talán akaratlanul is elgondolkodik azon, hogy miként éli meg a nőiességét, mit jelent számára a nőiesség, amennyiben ez a kérdés fontos neki. Ön hogy viszonyult ehhez?

Cs. E.: Amikor még nagyon aktívan csináltam ezt a sportot, nem érdekelt, hogy milyen áldozatokat kell meghoznia a szervezetemnek ezért. Abszolút nem érdekelt, hogy milyen veszélyei vannak, nem voltam elég bölcs.

Azóta is verem a fejem a falba, hogy ezt nem kellett volna: tényleg megéri hosszú távon az egészségem kockáztatásával mindent feláldozni?

A gyerek sem volt akkoriban téma, mert annyira a sport alá rendeltem mindent. Gyakran szembe jön a sportoló nőknél, hogy mire oda kerül a sor, hogy gyereket vállalnának, már elúszott a hajó. Vagy a kor miatt, mint nálam, én 44 éves vagyok, vagy azért, mert olyan szinten károsodott addigra a testük, hogy nem képesek teherbe esni.

Még több Élet + Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket:

Gazdaság hvg.hu 2024. december. 01. 07:00

És akkor Varga Mihály állást váltott, a hitelminősítő pedig beszólt a magyaroknak

Pénteken végre felszállt a fehér füst, Orbán Viktor Varga Mihályt választotta a jegybankelnöki posztra, miközben Matolcsy György máris azt jósolja, hogy az évtized két legjobb éve vár ránk. Még aznap este a Moody’s kemény kritikával illette a magyar gazdaságpolitikát. A kormány arra épít, hogy végre sikerül költekezésre bírni az óvatoskodó országot. Persze, csak úgy lehet többet költeni, ha van miből. A hároméves bérmegállapodás ezt segítené, feltéve, ha a lakhatási válság és az újabb inflációs hullám el nem viszi az egészet. Ez a HVG heti gazdasági összefoglalója.