Élet+Stílus hvg.hu 2022. február. 16. 15:06

Negyven éve halt meg, máig tisztázatlan körülmények között az LGT gitárosa

Barta Tamás Los Angelesben hunyt el 1982. február 16-án.

Az 1948-ben született Barta Fenyő Miklós osztálytársa volt a középiskolában, vele kezdett el zenélni a Syconor nevű együttesben 1965-ben. Barta hegedülni tanult gyerekkorában, de a zenekar miatt egy év alatt tanult meg gitározni. Később vendégzenészként többször föllépett a Syriusszal, majd 1969-től a Hungária tagja lett.

Innen hívták át 1971-ben az akkor alakult LGT-be, ahol nemcsak gitárosként, hanem zeneszerzőként is maradandót alkotott. Ő jegyzi például a Gyere, gyere ki a hegyoldalba és az Ő még csak tizennégy című slágereket, de ezeken kívül is legalább húsz dalt írt Presseréknek, Zalatnay Saroltának és Kovács Katinak.

1970 októberében a magyar zenészszakma a legjobb gitárosnak választotta.

Barta az LGT 1974-es Egyesült Államok-turnéjáról nem jött haza, disszidált, megházasodott. Los Angelesben rövid ideig stúdiózenészként próbálkozott, zenélt, illetve turnézott Johnny Riversszel. Ez nem hozta meg számára a várt sikert, így a zenélés mellett beletanult a telemarketing üzletkötésbe.

Egy darabig úgy tűnik, hogy – ha nem is sikerül zenészként befutnia – valamennyire megtalálja számítását. Megnősül, session zenészként keres pénzt, majd telemarketingesként dolgozik, házat vesz, autót, színes tévét, és elmehet nyaralni, mondjuk Hawaiira is.

Munkája révén a Los Angelesben akkor működő „magyar maffia” környékére keveredett, de öt év után önálló céget alapított.

1982. február 16-án holtan találták a házában. Két lövés végzett vele. Halálát öngyilkosságnak nyilvánították, ám máig sok homályos elmélet kering ezzel kapcsolatban. Pontos információ azóta sincs a halála körülményeiről.

Életéről és főleg édesanyjával való kapcsolatáról Hajdú Eszter készített dokumentumfilmet Siess haza, vár a mama címmel, amiről itt írtunk.

Még több Élet + Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket:

Címkék
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.