Az Ohrenstein család közel fél évszázadig lakott a 112. szám alatt, a pincében pedig az 1960-as évektől 30 éven át működött a legendás Fiatal Művészek Klubja. 2003-ban Kovács Gábor vette meg az épületet, most pedig Mészáros Lőrincnél landolt a villa.
Ahogy korábban megírtuk, nemrég az Andrássy úti Kogart ház is Mészáros Lőrincé lett, az épület ötmilliárd forintért, azaz megközelítőleg 14 millió euróért cserélt gazdát. Kovács Gábor és Zelnik István ugyanis hiába álmodott magánmúzeumot az Andrássy útra, kudarcot vallottak: Zelnik gyűjteményének származása és eredetisége kapcsán rengeteg máig megválaszolatlan kérdés merült fel, Kovács gyűjteménye szétesőfélben van.
Pedig kezdetben a nagy magyar műgyűjtőkhöz, mecénásokhoz hasonlították, és a Kogart jó évtizedes fénykora során sok pénzt költött a kultúrára. A vele szembeni ellenérzést növelte, amikor 2007-ben Hiller István kulturális miniszternél kijárta, hogy évi 50 millió forintot kapjon egy kortárs művészeti gyűjtemény felépítésére. Hiába gyűjtött be Kovács minden állami forinthoz kettőt szponzoroktól, és vásárolt 320 kortárs művet, az akkor hatalmasnak számító összeg irigységgel töltötte el mindazokat, akik kimaradtak belőle.
A Kogart ugyanakkor megnyert magának számos kiváló szakembert, például Hegyi Lórándot, jó pár fontos tárlatot rendezett, köztük Gulácsy Lajos 50 ezer látogatót vonzó gyűjteményes kiállítását, megvásárolta Szalay Lajos és Csernus Tibor hagyatékát, és mára mintegy négyezer műtárgyat birtokol.
Az Andrássy úti galéria mégsem vált izgalmas és tekintélyes hellyé, ráadásul az üzleti zseni Kovácsnak önfenntartóvá sem sikerült tennie. Az sem segített, hogy időközben a NER-be is sikerült betagozódnia.
A Kogart tündöklésének és összeomlásának történetét a csütörtökön megjelenő HVG hetilapban, illetve a hvg360-on lehet elolvasni.
Még több Élet + Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket: