Többek között I. Mátyás aranyforintja, vagy a II. Pius pápa által kibocsátott dénár is előkerült.
Mintegy hétezer ezüstpénzből és négy aranyéremből álló középkori leletegyüttes került elő Újlengyelben. Eddig ez a legnagyobb értékű késő középkori éremkincs Pest megyében.
A Ferenczy Múzeumi Centrum munkatársai bukkantak rá a késő középkorból való kincsekre.
A leletegyüttes legkorábbi verete Lucius Verus idejéből, 161–169 közöttről származik, de I. Mátyás (1458–1490), II. Ulászló (1490–1516), és II. Lajos (1516–1526) korabeli denárokra és obulusokra is bukkantak a szakemberek.
A felszedéskor az edényben, egy szövet alatt négy I. Mátyás (1458–1490) korabeli aranyforint is volt, de előkerült egy vatikáni denár is, ami II. Pius (1458–1464) pápa pénzkibocsátásából származik és igen ritka éremnek számít Magyarországon.
Az érmék korabeli összértéke körülbelül 74 aranyforinttal lehetett azonos, amin az akkori időben 7 lovat, ma pedig egy luxusautót lehetne vásárolni.
A kincset az akkori emberek a településükön, valószínűleg egy támadásnál rejthették el a Pestet Nagykőrössel összekötő út mentén. A kétnapos mentőfeltárást Nagy Balázs, a múzeum numizmatája vezette a Közösségi Régészeti Egyesület önkénteseinek segítségével.
A kutatást az alapozta meg, hogy 2019-ben már előkerült innen egy csaknem 150 darabból álló, 1455-ben záródó éremlelet. A decemberi régészeti bejáráson fémkeresővel további érmék után kutattak, a most előkerült kincsleletet az eredeti helytől egy kicsit távolabb találták meg.
Magyarországon a mohácsi csatát követő török pusztításhoz kapcsolódó, ilyen nagyságú kincsleletek ritkán kerülnek elő. Pest megyében a késő középkorból ez a legnagyobb értékű éremkincs, ami eddig előkerült, így komoly kutatási eredménynek számít.
Középkori éremleletek kerültek elő Újlengyelben - ez az értékértékű késő középkori éremkincs Pest ...
Közzétette: Ferenczy Múzeumi Centrum - & nbsp; 2021. január 10., vasárnap