Élet+Stílus hvg.hu 2020. november. 13. 16:31

Környezetbarátabbra cserélik a főváros karácsonyi díszeit

Az újrahasznosítható és lebomló anyagokból készülő új díszek energiafogyasztása 40 százalékkal alacsonyabb, mint a korábbiaké.

Zöld szemlélettel alakítjuk át a karácsonyi díszkivilágítást Budapesten

– jelentete be Karácsony Gergely főpolgármaster a közösségi oldalán.

A Budapesti Dísz- és Közvilágítási Kft. új, környezetbarát díszeket használ majd a köztereken. A díszítés nagyrészt újrahasznosítható fapellet, valamint alumínium felhasználásával készült, a karácsonyi díszek most első alkalommal készülnek lebomló és újrahasznosítható anyagokból.*

A közleményből kiderül, hogy a korábban az Andrássy úton és a Városháza parkban fákra tekert fényfüzérekkel már nem fognak találkozni a budapestiek. Az új városvezetés szerint ugyanis azok fel- és letekerése sérüléseket okozott az amúgy sem túl egészséges fákon. 

Az Andrássy út Deák tértől Oktogonig tartó szakaszán 26 fapár között átfeszített 182 darab teljesen organikus anyagokat tartalmazó dísz található majd, emellett a Városháza parkban gömbdíszekkel, piros szívekkel és arany harangokkal díszítenek 20 fát.

„A kis súlyú, organikus díszek kímélik a fákat, miközben a két helyszínen az összes dísz beépített teljesítménye 8,5 kW. Ez 40 százalékkal kevesebb a korábbi években felhasználtnál.”

A fényeket advent első vasárnapján kapcsolják majd fel.

*A hírünkben a közleményre hivatkozva korábban azt írtuk, hogy a díszítés újrahasznosított műanyag és alumínium, valamint cukornád felhasználásával készült - ezt később pontosították.

Vállalkozás Gyükeri Mercédesz, Rácz Gergő 2024. december. 29. 17:30

Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk

Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.