A világjárvány itt is érezteti a hatását a szakértők szerint.
Halasztódik a döntés az Európai Unió tagállamaiban a nyári vagy a téli időszámítás végleges megállapodásának a kérdésében, annak ellenére, hogy a világjárvány jelentős mértékben megváltoztatta az emberek napi életmódját – áll a Magyar Alvás Szövetség állásfoglalásában.
A szervezet szerint e negatív hatások nem kímélték az alvási szokásokat sem, kevesebbet és egyre nyugtalanabbul alszunk.
“A polémia, hogy a nyári vagy a téli időszámítás legyen, egyelőre a közbeszédben téma, az egyéni állásfoglalások jelentős mértékben függnek szubjektív megítélésektől, sokféleképpen megközelítve ezt a kérdést, amelynek végső eldöntéséhez az érintett országok kormányzati szintű összehangolása kívánatos” – írták az MTI OS szolgálatában megjelent közleményükben.
Az alváskutatási tapasztalatok, a baleseti statisztikák és még sok minden más arra figyelmeztet bennünket, hogy az eredeti időzónánknak megfelelő idő visszaállítása lenne a legészszerűbb élettani, egészségügyi szempontból: évezredek óta élünk ebben a rendszerben, és ez a jelenlegi téli időszámításnak felel meg. A óraátállításhoz kapcsolódóan G. Németh György, a Magyar Alvás Szövetség elnöke olyan nemzetközi és nemzeti állásfoglalások, javaslatok és intézkedések szükségességére is felhívja a figyelmet, mint a gyermekek és fiatalok kora reggeli kényszerébresztése (bölcsődei, óvodai, iskolai korai műszakkezdés) káros hatásai, az elalvásos közlekedési balesetek megelőzése, valamint a kora délutáni pihenés (a mediterrán országokban gyakorlatnak számító szieszta) életmódra gyakorolt egészségügyi következményeinek a kérdéskörei – írta a szövetség.
Az órákat következőleg most hétvégén, szombatról vasárnap virradóra kell majd visszaállítani, ezzel állunk át a téli időszámításra. Talán utoljára.