Természetesen az Egyesült Államokban élők is tisztában vannak azzal, hogy az új koronavírus kicsi, sőt szabad szemmel láthatatlan, éppen ezért nem is lehet lelőni. Az egyre durvuló járvány közepette mégis azt tekintették az egyik legfontosabbnak, hogy jól bevásároljanak fegyverekből.
Míg a felesége WC-papírt pánikvásárol, legyen ez ürügy arra, hogy megvegye ezt a minőségi lőfegyvert jó áron!
Nem lehet mondani, hogy a marketingszövegek terén ne lenne inspiráló a koronavírus-járvány az amerikai fegyvert árusító weboldalakon. Ezzel a mély érzelmekre ható szöveggel egyébként egy „Koronavírus Zombivédelem” fantázianevű fegyvert kínálnak az egyik oldalon, de több más koronavírus tematikájú elnevezéssel is hívogatják a vevőket. És ők hagyják magukat elcsábítani.
Olyannyira, hogy márciusban rekordot döntöttek a fegyvereladások az Egyesült Államokban. Kormányzati adatok szerint az FBI összesen 3,7 millió lőfegyverekhez köthető úgynevezett háttérvizsgálatot (background check) végzett, ez húszéves rekordnak számít. Ezekből az átvilágításokból 2,4 milliót végeztek fegyvereladással kapcsolatban. A szabályok szerint egyébként az amerikaiak egy átvilágítással több fegyvert is vehetnek, és végeznek vizsgálatokat akkor is, ha valaki például engedéllyel akar fegyvert viselni nyilvános helyen, vagy csak lőszert akar vásárolni. Vagyis a vizsgálatok száma nem feltétlenül tükrözi az eladott fegyverek számát. Az amerikai sajtó az FBI számait úgy értelmezi, hogy csak márciusban legalább kétmillió fegyvert adtak el.
A szupermarketekhez hasonlóan a fegyverboltokat is pánikvásárlók árasztották el az elmúlt hetekben, ráadásul a járvány hatására sokan először döntöttek úgy, hogy fegyvert vásárolnak. Sok helyen mindezt úgy, hogy miközben hosszú tömött sorokban álltak a fegyverboltok előtt, épp a social distancing életbevágó elvárásának nem tettek eleget.
A legtöbb fegyvereladást – mintegy félmilliót – Illinois államban bonyolították, de sok fegyvert vásároltak Texasban, Kentuckyban, Floridában és Kaliforniában is.
A WC-papír felhalmozásával ellentétben a fegyverek és lőszerek felvásárlásának emberéletekben is mérhető következményei vannak. Különösen a mostani feszültséggel és szorongással teli helyzetben. Sokan vannak otthon, sokaknak ez új helyzet, össze vannak zárva egy zsúfolt környezetben – a fegyverek jelenléte nem túl jó ötlet ebben az összezártságban – vezette le az összefüggéseket egy kaliforniai seriff. A figyelmeztető szavait kutatások – és a józan ész – is alátámasztják. Ezek szerint ugyanis az otthon tartott fegyverek növelik a gyilkosságok, öngyilkosságok és a véletlen lövöldözések számát.
Más kutatások szerint azokat, akik olyan államban élnek, ahol sok a fegyvertulajdonos, nagyobb eséllyel lőheti le egy családtagjuk, és a nők ebben a tekintetben különösen nagy veszélyben vannak.
Ugyanakkor, ahogy a WC-papír esetében, a pánikszerű fegyvervásárlásra is van magyarázat. A kijárási korlátozásokkal súlyosbított járványhelyzet sokakból vált ki félelmet és szorongást. A fegyvereladások válság idején egyébként is gyakran megugranak, az ismeretlentől való félelem sokszor ebbe az irányba viszi el az embereket. „Kutatások kimutatták, hogy ha krízis idején az emberek hagyják, hogy eluralkodjon rajtuk a félelem, a szorongás és a zavartság, akkor elkezdik tehetetlennek érezni magukat. A fegyvervásárlás sokuknak kiutat jelent a tehetetlenségnek ebből az érzéséből” – magyarázta a CNN-nek Jonathan Wackrow elemző, az amerikai titkosszolgálat volt különleges ügynöke.
Az amerikai fegyvereladásokat gyakran befolyásolják belpolitikai események. A fegyverealdások felpörögtek például Barack Obama két elnökválasztási győzelme után, és 2016-ban is, amikor még úgy tűnt, hogy Hillary Clinton legyőzi Donald Trumpot. A demokrata jelöltek győzelme esetén ugyanis mindig felvetődik, hogy szigorítják a fegyvertartási szabályokat. Hasonló lépésektől tartva kezdenek el sokan fegyvert vásárolni az iskolai lövöldözések és egyéb fegyveres ámokfutások után. |
A jelenségre természetesen az amerikai fegyverlobbinak is megvan a maga magyarázata. Az elképesztő politikai erővel rendelkező Nemzeti Fegyverszövetség (NRA) egyik szóvivője szerint az embereket a személyes biztonságuk miatti aggódás készteti fegyvervásárlásra. „Bizonytalan időkben megnőnek a fegyvereladások, mert az amerikaiak tudják, hogy a biztonságuk végső soron a saját kezükben van” – mondta Amy Hunter.
A fegyverkorlátozásért lobbizó csoportok egészen másképp látják mindezt. Szerintük egy halálos járvány idején a fegyverek senkinek nem nyújtanak biztonságot, és csak a fegyverlobbit gazdagítják. Nem felejtik el szóba hozni azt sem, hogy az otthonokban tartott fegyverek mekkora veszélyt jelentenek a karanténba kényszerült gyerekekre, a családi vagy partneri erőszakban élő nőkre és mindenkire, akik anyagilag vagy pszichésen nehéz helyzetben találja magát.
Az amerikai sajtó megpróbálta megfejteni a jelenséget mozgató pszichés és társadalmi szálakat. E szerint az amerikaiak azért kezdték el felhalmozni a fegyvereket, mert
- Úgy gondolják, hogy a kormányzat nem fogja megvédeni őket, vagy épp ellenkezőleg, túl erős lesz, és korlátozni fogja a szabadságukat. (Sokan már a kijárási korlátozásokba is ezt látják bele.)
- A szakemberek hiába mondják, hogy a kézmosás és a távolságtartás a vírus ellenfele, sokan attól érzik biztonságban magukat, hogy fegyvert birtokolhatnak. Számukra fontos ez a fajta kontroll, még akkor is, ha illuzórikus.
- Az emberek szeretnek igazodni, ezért utánoznak másokat: ha tömegek állnak sorba fegyverekért, akkor ők is beállnak. Bizonytalan időkben pedig másoktól próbálják meg ellesni, hogy mit tegyenek, mit gondoljanak, mit érezzenek.
Márpedig ezek bizonytalan idők. És ez beindítja az emberek fantáziáját. Mint a New York Times-nak nyilatkozó, Charlotte-ban élő 29 éves Daniel Hillét, aki azzal a vízióval vásárolta meg élete első fegyverét, hogy mi lesz, ha a járvány miatt összeomlik a közrend, és mindent le kell zárni, mint egy zombifilmben, ahol a törvények már nem számítanak.
Más kérdés, hogy ha az otthoni fegyvertatás bizonyítottan növeli az esélyét annak, hogy valaki a fegyver által véletlen vagy szándékos megsérül esetleg meghal, akkor ez mekkora plusz terhet jelent majd a kórházaknak, amelyek így is alig bírják a koronavírusos betegek életben tartását.
Még több Élet + Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket: