Elűzik a gonoszt.
Az ördögégetés (quema del diablo) egy guatemalai népszokás, amelyre minden év december 7-én kerül sor. Ilyenkor az emberek a megtisztulás, a gonosz elűzése érdekében egyrészt ördögfigurákat égetnek el, másrészt száraz ágakat, papírokat és régi, használaton kívüli tárgyaikat.
A szokás a 16. századból ered, és azóta a karácsonyi ünnepkör kezdetét jelenti.
Az égetés a legelterjedtebb értelmezés szerint a „jó” és a „rossz” előbbi győzelmével végződő harcát jelképezi, maga a tűz Szűz Mária fényét szimbolizálja.
A néphit úgy tartja, hogy az ördög a házak zugaiban a régi tárgyak között megbújva lakozik. Az emberek, főként a gyerekek már napokkal december 7. előtt elkezdik összegyűjteni és felhalmozni régi papírjaikat és szükségtelen tárgyaikat, majd amikor elérkezik a meggyújtás időpontja, a látvány kedvéért nem csak ezeket gyújtják meg, hanem például rakétákat és bengálitüzeket is. Újabban egyre többen készítenek drótvázra kifeszített, papírból készült, piros színű ördögfigurákat is, és ezeket is a tűzre vetik, sőt, vannak, akik a kettőt kombinálják, és az ördögbábut a régi tárgyakkal töltik meg.
Az utóbbi években környezetvédő csoportok és a Környezetvédelmi Nemzeti Bizottság is egyre többször emelik fel szavukat az ünnep során keletkező füst környezetszennyező jellege miatt.
Tavaly így égették el Antiguában az ördögöt: