A dalai láma kifejtette a véleményét Donald Trumpról, az Európai Unióról, és egy lehetséges női utód külsejéről is.
Átfogó interjút készített a BBC a dalai lámával, amelyben több aktuális ügyet is érintettek. A dalai láma többek között arról mesélt, hogy egy kínai tisztviselő egyszer démonnak nevezte. Majd kuncogva hozzátette, hogy szánja a kínaiak tudatlanságát, szerinte nagyon korlátolt a politikai gondolkodásuk.
A dalai lámának 1959-ben kellett elmenekülnie Tibetből, mikor a kínai hadsereg megszállta a régiót. A dalai láma és mintegy tízezer tibeti menekült végül az indiai Dharamsalában talált menedéket, ahol az elmúlt hat évtizedet töltötte. A dalai láma 2011-ben formálisan lemondott a politikai vezetői pozíciójáról, de a tibetiek továbbra is a spirituális vezetőjüket látják benne. Erről azt mondta a BBC riporterének, hogy bár a tibetiek várják a visszatérését, és ő is szeretne hazamenni, azóta India is a spirituális otthona lett.
Az elmúlt időszakban több amerikai elnökkel is találkozott. George W. Bush kongresszusi aranyérmet adott neki, Barack Obama pedig többször is találkozott vele, akkor is, amikor már nem volt elnök.
A jelenlegi elnökkel viszont a dalai láma kapcsolata nagyon más. Bár ő nyitott lenne a találkozóra, Donald Trump – aki közeli viszonyt ápol Hszi Csin-pinggel, a Kínai Népköztársaság elnökével – eddig ezt egyszer sem kezdeményezte, és fel sem hívta.
Trumpról egyébként azt gondolja, hogy nincsenek erkölcsi alapelvei.
Egyik nap ezt mondja, a másik nap azt.
A dalai láma szerint helytelen Trump politikája, mikor azt hangoztatja, hogy Amerika az első. Szerinte Amerikának globális felelősséget kellene vállalnia, főleg a klíma- és a migrációs krízis kérdéseiben.
Azt is elmondta, hogy nagy csodálója az Európai Unió szellemének, ugyanakkor nem gondolja, hogy a menekülteknek az Unióban kellene letelepedniük. Szerinte az Európai Uniónak be kell fogadnia a menekülteket, képzéseket kell biztosítania a számukra – de mindezt azzal a céllal, hogy később visszatérhessenek a szülőföldjükre. Ő maga is menekült, és azt gondolja, hogy az a jó, ha csak limitált számú menekült marad végleg az európai célországokban, és a többiek végül hazatérnek.
Tartsuk meg Európát az európaiaknak.
A BBC végül egy korábbi kijelentéséről is kérdezte, mikor a dalai láma azt nyilatkozta, hogy ha női utódja lesz, akkor vonzónak kell lennie, különben nem sok haszna van. A riporter arra volt kíváncsi, hogy a spirituális vezető érti-e, miért háborodott fel ezen sok nő.
A dalai láma lényegében elismételte a korábbi állítását, hogy az emberek nem szívesen néznek egy csúnya nőt. Mire a riporter visszakérdezett, hogy nem az lenne-e a lényeg, hogy az számít, milyen emberek vagyunk. De a dalai láma ezt lezárta azzal, hogy szerinte mindkettő fontos.
(BBC)
Még több Élet + Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket: