Élet+Stílus hvg.hu 2018. november. 16. 10:29

Végre van egy jó hírünk a jegesmedvékről

Találtak egy jegesmedve-populációt, ami a klímaváltozás dacára él és virul. De mi a titkuk?

Nem könnyű mostanában jó hírt írni az állatvilágról. Bár akadnak néha reményteli mozzanatok, például hogyan menekült meg egy ló a tűzvésztől Kaliforniában.

A jegesmedvék az utóbbi években gyakorlatilag a klímaváltozás “arcává” váltak, ahogy az olvadó, felmelegedő északi-sarkköri területeken egyre fogy az életterük.

A kutatók most viszont egy igazán jó hírrel rukkoltak elő a hófehér mackókról.

Most először mérték fel a jegesmedve-populációt az Alaszka és Oroszország közötti sarkvidéki Csukcs-tengernél, de nem csak úgy tessék-lássék, hanem tízéves megfigyeléssel. Legnagyobb meglepetésükre a jegesmedvék köszönik, nagyon jól vannak.

A Scientific Reportsban publikált jelentés szerint a populáció egészséges, stabil és körülbelül háromezer egyedet számlál. Mindezt annak ellenére, hogy a jégtáblák olvadása miatt a 25 évvel ezelőtti állapotokhoz képest egy hónappal kevesebbet tudnak vadászni.

2008 és 2016 között minden évben durván 60 jegesmedvét választottak ki, elaltatták őket és mintákat vettek tőlük.

Miközben magát a fajt a sarkvidéki jégtáblák olvadása miatt a kihalás veszélyezteti, a Csukcs-tengernél élő populáció virágzik. Hogy hogyan lehet ez?  A rövid válasz: fókák. Rengeteg fóka.

A Csukcs-tenger viszonylag sekélynek számít, és a Csendes-óceánból tápanyagokban gazdag víz jön a Csendes-óceán felől. Ennek köszönhetően tömegesen élnek fókák a területen.

Az egész világon a jegesmedvéknek 19 alpopulációja van, mind Kanada, Alaszka, Grönland és Oroszország legészakibb régiójában él.

(IFLScience)

hvg360 Horn Andrea 2025. január. 15. 19:50

Még viszi a szél a lángokat, hogyan lesz ebből olimpia Los Angelesben?

Még meg sem fékezték a pusztító tüzeket, el sem kezdődhetett az egyébként gigászi összegűre becsült károk felmérése, Los Angeles vezetésének már amiatt főhet a feje, hogyan tudja mindössze három és fél év múlva a nyári olimpiára érkező emberek millióit fogadni. Az egyébként is deficites költségvetésű városnak meg kell találnia az egyensúlyt abban, mennyit költ a természeti katasztrófa utáni helyreállításra, és mennyit az olimpiai felkészülésre. Nem könnyíti a helyzetét, hogy anyagi felelősséget vállalt arra az esetre, ha a 6,9 milliárd dollárosra becsült büdzsé túlszalad.