Hét társával együtt dolgozott a bíróságok fehérnemű-viselésére is kitérő, nemrég nagy vihart kavart arculati kézikönyvén Orlai Balázs.
A dizájner – a kézikönyv javaslatai ellenére – nem ennyit néz ki az emberekből, csupán úgy véli, egy ilyen anyag akkor jó, ha minden körülményre kitér a bíróságok ügykezelői irodáival kapcsolatban, még arra is, hogy heti öt fehérneműt érdemes viselni. „Az ön autójának a kézikönyve is minden bizonnyal úgy kezdődik, hogy az indítókulcsot helyezze be a kormány melletti nyílásba, holott valószínűleg az adott autógyár sem gondolja azt rólunk, hogy még ezt sem tudjuk. Látott már amerikai tojásosdobozt? Rá van írva, hogy: „Vigyázat, tojást tartalmazhat!” – mondja a HVG hetilapnak adott interjúban Orlai.
A 45 éves tervező tizenegy éve dolgozik a MOME-n az általa is alapított tárgyalkotó tanszék tanáraként, de nemrég – önként – egy év szabadságra ment.
A gombot – hogy kihagyjam a 12. évet – az nyomta meg bennem, hogy elmentem vásárolni egy diszkontüzletbe, ahol láttam egy hirdetést: pénztárost keresnek bruttó 370 ezer forintért. Az én nettó fizetésem 193 ezer forint, amit szégyenteljesnek gondolok 11 év egyetemi munka után.
Pedig a tanítványai szerint „jó fej tanár”. Úgy véli, a manapság sok helyen kiderülő zaklatások és visszaélések az alá- és fölérendeltségi viszonyból származnak. „Én csak a mellérendelt viszonyban hiszek. A hallgatókkal egyenrangú felnőtt emberekként dolgozunk együtt egy-egy tervezési feladaton.”
A dizájner érdekesnek találja, hogy az alternatív gimnáziumokból vagy külföldről érkező hallgatók eleinte sokkal nyíltabbak és kommunikatívabbak, míg a szakközépből, főleg vidékről érkezők zártak és gyakran szoronganak, idő kell amíg megszokják az egyetemet, és belerázódnak. „Tökéletes lenyomata ez a magyar közoktatás bénító működésének. Az osztályzást is idejétmúlt ostobaságnak gondolom. Annak a világnak biztosan vége van, amelyben a mester megmondja a tutit, és a tanítványok ezt ájultan hallgatják.”
Az interjút teljes terjedelmében a friss HVG hetilapban olvashatja!