Élet+Stílus hvg.hu 2017. november. 29. 11:46

A Tinder nemcsak az embereket hozza össze, hanem a nemi betegségeket is

Egészségügyi szakértők komoly járványoktól tartanak, ha a randialkalmazások nem kezdik el felhívni a figyelmet a biztonságos szex fontosságára.

Egészségügyi szakértők szerint az Egyesült Államokban országos trendnek nevezhető a nemi betegségek terjedése, és bár az esetek megnövekedése részben a vizsgálatok és a szűrések fejlődésének tudható be, az ijesztő számok mögött az alkalmi szexet ígérő online társkeresők népszerűsége is szerepet játszik.

Az amerikai járványügyi hatóság (CDC) adatai szerint 2016-ban több mint kétmillió chlamydiás, gonorrheás és szifiliszes esetet jelentettek. A szakértők pedig egyre inkább az olyan társkeresőket hibáztatják a fertőzések terjedése miatt, mint a Tinder, a Grindr vagy az OkCupid, amelyek szerintük a magas kockázatú szexet segítik elő azzal, hogy minden korábbinál könnyebben teszik lehetővé, hogy az emberek szexuális kapcsolatot létesítsenek.

Sok társkereső oldal ugyanakkor nem akar részt venni a nemi úton terjedő betegségek prevenciójában, sőt nem is ismerik el, hogy milyen hatással vannak a közegészségügyre – írja a Vox. Szakértők szerint azért, mert nem akarják, hogy a társkereső oldalaikat a nemi betegségekkel hozzák összefüggésbe.

A Grindr és a Tinder nem reagált a Vox cikkének a felvetéseire, az utóbbi viszont jelezte, hogy az oldalon vannak tanácsok a biztonságos randizáshoz.

Az adatok ugyanakkor csak az online randizás és a nemi úton terjedő betegségek közötti összefüggésekre mutatnak rá, az ok-okozati viszonyra nem. A felmérések szerint a randialkalmazásokat használóknak több szexuális partnere van, mint azoknak, akik nem használnak ilyen appokat. Vagyis azokat az embereket vonzzák ezek az alkalmazások, akik egyébként is szexuálisan aktívabbak. „Előfordulhat, hogy nem a technológia növeli a kockázatot, hanem működésbe lép egyfajta szelekciós hatás azoknál az embereknél, akik szexuálisan aktívabbak, és ezért nagyobb eséllyel vannak fent ezeken az oldalakon” – magyarázta a Voxnak egy szexuálpszichológus.

Tehát nem maguk az alkalmazások számítanak, hanem azoknak az embereknek a viselkedése, akik használják ezeket. Ugyanakkor a randiappok és társkereső oldalak segítenek előmozdítani ezeket a kapcsolatokat – és ezekkel a nemi úton terjedő betegségeket is –, amelyek egyébként nem jönnének létre. Szintén a betegségek terjedését segíti elő, hogy az appokon létrejövő kapcsolatok esetében nehéz feltérképezni, értesíteni a partnereket – márpedig ez fontos epidemiológiai módszer a járvány megértésében. Nem is szólva arról, hogy a partnerek így tovább terjeszthetik a betegségeket.

Egészségügyi szakértők most azt szeretnék elérni, hogy a társkereső oldalak felismerjék, hogy nemcsak a randizás népszerűsítése a menő, hanem a védekezésé is.