A sörözés már régen nem a kocsmapult támasztásról szól. Újfajta sörkultúra alakult ki, és a sörözés kifejezetten divatba jött. A múltat pedig múzeumba zárták, összekapcsolva a jelennel egy fölöttébb érdekes kiállítás keretében.
A nyár elején a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum (MKVM) a Kunszentmártoni Helytörténeti Múzeummal közös kiállítást rendezett: Ez sör – A serneveléstől a sörgyárig címmel. és a nagy érdeklődésre való tekintettel, immáron meghosszabbított nyitva tartással tavaszig megtekinthető.
A sör szinte kimeríthetetlen témaköréből első merítésként a kiállítás csak a magyar sörfőzés történetével foglalkozik. Kezdve onnan, hogy megtudhatjuk, honfoglaló őseink itala a kumisz és a bóza is már egy sörszerűen erjesztett ital volt. A borkészítés ugyan hogy is fért volna meg őseink vándorló életmódjával? S hogy mi is az a sernevelés, amire a kiállíás alcíme utal? A nyugati tipusú sörfőzés előzménye , amely Magyarország egyes vidékein- legfőképpen Felső-Magyarország bányavárosaiban - a XI. századig nyúlik vissza.
A kiállítás látogatói sok érdekességgel ismerkedhetnek meg, többek között a sörfőzés alapanyagaival régi és újabb eszközeivel, tárgykultúrájával, egy 18. századi sörfőzővel, Jäger Márton serfőzőmesterrel, aki Kunszentmártonban főzte sörét. Egy főzde makettján követhetjük végig a sörfőzés folyamatát. Interaktív játékba kezdhetünk, keresve a régi meszely, butélia, icce, kupa, pint párját, átváltási mértékegységeit. Végigsétálva a kiállításon megtudhatjuk azt is miért éppen Kőbánya lett a magyar sörgyártás egyik központja. S választ kapunk arra a sok vitát kiváltó kérdésre is, hogy elsősorban a polgárság vagy a munkások itala volt-e a sör.
A jövő év márciusáig megtekinthető kiállítással párhuzamosan a sör egy új megközelítésben is megjelent a múzeumban. S’Örömre fel! címmel a Magyar Fotóművészek Világszövetsége (MFVSZ) és MKVM idén közös fotópályázatot hirdetett. A fotókiállítás az MFVSZ XVII. Fotószalonjának idevágó alkotásai közül a legjobb alkotásokat mutatja be egy teljes tárlatnyi anyagot felsorakoztatva.
Tekintve, hogy a S’Örömre fel! nem konkrét témát, hanem a sört sokféle megközelítésben megörökítő felvételekre inspirálta a pályázókat, igen sokszínű a kiállítás.
Nem lehetett könnyű dolga a zsűrinek az értékeléskor a képek díjazásával. Hiszen volt, aki művészfotóval, más szociofotóval pályázott.
Nem maradtak ki az üzemi- termelési-fotók sem, melyeket azért lássuk be, nem lehetett könnyen összevetni a falusi búcsún söröző öregasszonyokról készült felvételekkel.
Az első helyezett Hámor Szabolcs: Sörbaleset című munkája lett, de higgyék el a többi képért is és természetesen az Ez sör kiállításért is érdemes ellátogatni Óbudára.
A múzeumban többek között éppen ez idő tájt olyan izgalmas ideiglenes tárlatot is megtekinthetünk, mint a politikai célzatú megfigyelés és a vendéglátás kapcsolatát bemutató Ügynök a bárpultban.