Élet+Stílus MTI/hvg.hu 2017. június. 01. 10:46

Havi 187 órát túlórázott, végül öngyilkos lett egy 37 éves rezidens Japánban

Nem először fordul elő, hogy Japánban valaki gyakorlatilag halálra dolgozza magát. A 37 éves szakorvosjelölt a kórház állítása szerint a túlórák nagy részét arra fordította, hogy képezze magát.

Gyakorlatilag halálra dolgozta magát egy orvos Japánban, Niigatában, a munkavédelmi hatóság csütörtökön állapította meg róla, hogy a rengeteg túlóra miatt lett öngyilkos.

Kimoto Aja a niigatai városi kórház 37 éves rezidense volt. 2015 áprilisa óta dolgozott a kórházban. A kimutatások szerint havonta átlagosan 187 órát túlórázott; a rekordot 2015 augusztusában állította fel, amikor a rendes munkaidőn felül még 251 órát dolgozott.

A japán szabályok szerint havonta 80 órányi túlóra fölött már fennáll a japánul karosinak nevezett veszély, vagyis hogy valaki a halálba dolgozza magát.

A kórház azt állítja, Kimoto havi átlagban 48 órát túlórázott, a többi időt szerintük nem munkával töltötte, hanem arra fordította, hogy "tanuljon és képezze magát", ami bevett gyakorlat a rezidenseknél.

Legutóbb 2015-ben okozott felháborodást Japánban az, hogy a rengeteg munka és a teljesítési kényszer miatti hatalmas nyomás miatt öngyilkos lett egy reklámügynökség munkatársa. A 24 éves Takahasi Matszuri havonta 105 órát töltött a munkahelyén a munkaidején felül, mielőtt egy épület tetejéről a mélybe vetette magát.

2013-ban egy fiatal indonéziai reklámszövegíró lány halt bele a munkába: ő nem követett el öngyilkosságot, hanem 3 napig megállás nélkül dolgozott, és eközben energiaitalt fogyasztott. A túlhajszoltság miatt végül kómába esett és meghalt.

A japán kormány igyekszik fellépni a munkavállalók halálra dolgoztatása ellen, s a túlórák maximálását és az előírások megsértőinek megbüntetését javasolja.

Ha ön is úgy érzi, segítségre lenne szüksége, hívja a krízishelyzetben lévőket segítő, ingyenesen hívható 116-123, vagy 06 80 820 111 telefonszámot! Amennyiben másért aggódik, ezt az oldalt ajánljuk figyelmébe.

hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.