Élet+Stílus Haulitus Anikó 2013. november. 18. 10:07

A tökéletes káposztás cvekedli - recept

Gasztronómiai forradalom ide vagy oda, vannak olyan egyszerű, olcsó, finom, hagyományos ételek, amelyeket nem küldhetünk le a pályáról, s nem is lenne érdemes. A káposztás kocka, avagy cvekedli, főleg házi gyúrt tésztából készítve felérhet egy fine dining fogással. S ami nem elhanyagolható szempont, a legtöbb férfi kimondottan imádja.

Szóval, van olyan, hogy  túrós csusza, mákos csík, és ha a káposztás a tészta, akkor az bizony cvekedli (ami nem jelent mást, mint kocka tésztát). Elég, ha csak kimondjuk, hogy cvekedli, és már mindenki tudja, mire gondolunk.

Alapállás: a tökéletes káposztás cvekedli házi gyúrt tésztából készül. Most biztos sokan felhorgadnak, miért is állnának neki házi tésztát gyömöszölni, amikor a legkisebb boltban is ledőlnek a polcról a különféle száraz kockatészták? Ha csak egyszer is kipróbáljuk – nemcsak a káposztást, de bármelyik kedvencünket – házilag készített, friss tésztával, soha többé nem tesszük fel ezt a kérdést. A különbséget azonnal érezni fogjuk. Házi tésztával, bizony sokkal finomabb. Gyúrhatunk rögtön többszörös adagot is, és kiszárítva tárolhatjuk. Nem ördöngösség.

Így készül a házi tészta

Hozzávalók:

  • 25 dkg liszt
  • 3 egész tojás
  • 3 csipet só

A lisztet elkeverjük a sóval, majd a lazán felvert tojásokat addig gyúrjuk a liszttel, amíg közepesen kemény tésztát kapunk. Egy kisebb cipót formázunk belőle, és pihentetjük kb. 30 percig. Utána kétfelé osztjuk és sodrófával, kilisztezett deszkán vékonyra nyújtjuk. Közben folyamatosan hintsük liszttel, hogy ne ragadjon se a deszkához, se a fához. A vékonyra nyújtott tésztát tekerjük fel a nyújtófára, középen vágjuk ketté, az így kapott tésztát pedig háromfelé. Egymásra fektetjük – a köztes rétegeket vékonyan meglisztezzük, hogy ne ragadjanak össze – és kockára vágjuk. Forrásban lévő sós vízben 4-5 percig főzzük.

Tippek, fortélyok

A káposzta elkészítésének is megvannak a furmányai. Bár sok helyen azt írják, hogy vágjuk ki a káposzta torzsáját, és úgy reszeljük le, tapasztalatunk szerint sokkal praktikusabb, ha torzsával együtt állunk neki a reszelésnek, mert így a káposzta levelei egyben maradnak, nem hullnak szét.

Vannak, akik nagyon nem szeretik a reszelés műveletét, nekik - is -  érdemes beszerezni egy késes robotgépet vagy aprítógépet, és ezt a műveletet "iparosítani".Ez esetben viszont a káposzta torzsáját és felső pár levelét tényleg el kell távolítanunk.

A következő legfontosabb tudnivaló, hogy a káposztás tésztához a káposztát nemcsak pároljuk, hanem pirítjuk is. A párolt káposzta kiváló köret húsok mellé, disznótoroshoz, nagyszerű tölteléke pogácsának, rétesnek, palacsintának, de a cvekedlinek az arany barnára pirított káposzta adja meg az igazi ízét.

Ha valakinek a káposzta íze nagyon erőteljes, akkor tegyen hozzá ugyanúgy lereszelve almát: fél kiló káposztához 1 nagyobb fej alma, ez szelídíteni fogja.

Sósan vagy cukrosan az igazi?

Ez kérdés egész bizonyosan komoly vitákra adhat okot.

A válasz nagyon is egyszerű: úgy fogyasszuk, ahogy a legjobban szeretjük, és ne törődjünk mással. Még ha sokan fel is hördülnek, hogy a káposztás cvekedli cukrosan borzasztó, sőt egyenesen megbecstelenítése e fogásnak, és máglyára küldendő az, aki ilyesmire vágyik.

Nincs fontosabb annál, hogy jóízűen együnk, így fogyaszthatjuk akár édesen-sósan egyszerre, akár az első adagot borsosan és sósan, a másodikat pedig édesen. Ha ez utóbbira szavazunk, akkor hagyjuk el a köményt a káposzta készítésekor, mert édessel párosítva nem jó ízt ad.

A másik megosztó kérdés lehet, hogy mennyi legyen a tészta és káposzta aránya. Természetesen ezt is ízlés szerint változtathatjuk, de ideálisan kétszer annyi a nyers káposzta tömege, mint a száraz tésztáé.

Aréna2000

A káposztás cvekedli elkészítése / 4 főre /

Hozzávalók:

  • 50 dkg kocka tészta
  • 1 kg fehérkáposzta
  • 2 evőkanál cukor
  • 2 csipet őrölt kömény
  • Frissen őrölt fekete bors
  • Olaj

A káposzta külső leveleit leszedjük, a fejet kettévágjuk, és almareszelőn lereszeljük.

Besózzuk, jól átforgatjuk, és 25-30 percig állni hagyjuk, hogy levet eresszen.

Egy nagyobb lábasban felhevítjük az olajt , karamellizálunk rajta  2 evőkanál cukrot, és a kicsavart káposztát hozzáadjuk. A levéből, amit eresztett egy decinyit  hozzáöntünk. (A maradék levet se öntsük ki, hozzáadhatjuk a tészta főzőlevéhez, még ízesebb lesz)

Először 15-20 percig fedő alatt pároljuk, majd ha elpárolgott a leve, akkor időnként meg-megkeverve fedő nélkül egészen barnásra pirítjuk. A káposzta akkor van kész, ha teljesen elpárolgott a leve és megpirult. (összességében 40-45 percet vesz igénybe)

Hozzáadjuk a csipet őrölt köményt és a frissen őrölt fekete borsot, majd óvatosan hozzáforgatjuk a kifőzött kockatésztát, és időnként megforgatva pirítgatjuk még – sokak szerint ez a fogás úgy az igazi, ha tészta is helyenként kicsit megpirult, enyhén odakap..

Még melegen tálaljuk, úgy a legjobb, de bizony vannak, akik másnap a hűtőből kivéve, hidegen is bekanalazzák.

Extra tipp: ha kacsát sütünk, köretnek is kiváló a káposztás tészta, de ha a félig megsült kacsa bőre alá töltjük, és úgy várjuk a madár beteljesedését, igazán mennyei fogást kapunk

Megjegyzés: Azért kerékbetörés nem jár, ha mégis kész tésztából gyártjuk a káposztás cvekedlit, de tényleg legalább egyszer próbáljuk ki, mit veszítünk.