A kormány az egészségügy átalakításának legújabb felvonásában sem igyekszik megszabni az állam számára, hogy pontosan mit és milyen színvonalon kell szolgáltatnia a betegeknek, igaz, a minőség garantálásában a magánszolgáltatók sem jeleskednek.
Hiába ajánlották fel magukat megvételre az államnak, a kormány nemet mondott a két utolsó magyarországi meddőségi magánklinika megvásárlására, ezzel végleg megszűnt itthon a magánintézményekben végzett lombikkezelések lehetősége, az ott tárolt embriókat elszállítják. Aki nem fér be az állami rendszerbe, annak csak a külföld marad.
Néhány intézményben már megkapták a dolgozók az új jogviszonyukról szóló szerződéstervezetet, de tudomásunk szerint korántsem mindenhol. A törvény március 1-én hatályba lép, az igazán kritikus pont azonban csak később dől el.
Káoszt és bizonytalanságot hozott a szülészeteken az egészségügyi szolgálati jogviszonyról törvény: január első hetében rengeteg kismama csak az esedékes vizsgálatán tudta meg, hogy hiába fogadott orvost, végül csak az ügyeletesnél kell majd szülnie. Bár a kormány az összeférhetetlenségi szabályoknál a szülész-nőgyógyászokkal kivételezne, a járványhelyzet miatt a részletszabályok egyelőre nem jelentek meg. Az érintett orvosok szerint, ha a jogszabály a jelenlegi formájában lép életbe, teljes szülészeti osztályok kerülnek majd a működésképtelenség szélére.