Az a tervük, hogy egész éjjel vitáznak a módosításról.
Obstrukcióba kezdett az ellenzék a kórházi struktúrát és az ügyeleti ellátást alapjaiban átíró új egészségügyi törvény ellen az Országgyűlésben szerda délután. Korábban a szociális törvény vitájakor vitáztak hosszasan – akkor 22 óránál is tovább – az ellenzéki és a kormánypártok képviselői.
Megszavazták a szociális törvényt, miközben a Parlamentnél a civilek hullazsákokban, az ellenzék meg „Lex Megdöglesz" pólókban tüntetett
A Demokratikus Koalíció azzal indokolta az obstrukciót, hogy „az Orbán-kormány tovább rombolja az egészségügyet, és ezzel háziorvosi rendelők és orvosi ügyeletek szűnjenek meg”. Ezt nem engedhetik – írták –, ezért a képviselőik egész éjjel kitartanak, és sorban fognak felszólalni az új egészségügyi törvény ellen.
„Szeretném felhívni a kormány figyelmét arra, hogy amikor az egészségügyi ellátórendszert üzemeltetik, akkor nem szívességet tesznek” – mondta vezérszónoki felszólalásában Sebők Éva, a Momentum parlamenti képviselője az egészségügyi törvény módosításáról szóló vitanapon. Sebők szerint „a magyar emberek súlyos pénzeket fizetnek hónapról hónapra azért, hogy ha szükségük van rá, megfelelő ellátást kapjanak. Tény, hogy az egészségügyi ellátórendszer romjait fenntartani egyre drágább, ez azonban nem lenne így, ha nem érintené ezt a szektort is a kormány hibás gazdaságpolitikája következtében mindent érintő fellépő Fidesz-felár”.
Kovácsy Zsombor: Zsákbamacska Pintér terve, de nem érdemes azzal riogatni, hogy elveszik a kórházainkat
A párt arra is felhívta a figyelmet, hogy a módosítással kapcsolatban nemcsak az ellenzéki pártok, hanem a Magyar Orvosi Kamara és a Magyar Orvosok Szakszervezete is kritikával élt.
Az MSZP-s Kunhalmi Ágnes arról beszélt a felszólalásában, hogy a törvényjavaslat értelmében kevesebb lesz a körzet, így távolabbra kerül az alapellátás a betegektől. Az ügyeleti rendszer átalakításával, akár negyedére is csökkenhet azon helyek száma, ahol ügyeleti ellátást nyújtanak, ami várhatóan újabb orvoselvándorláshoz, pályaelhagyáshoz vezethet.
Kunetz Zsombor: Nem jók a számok, amelyekből a Belügyminisztérium kidolgozta az egészségügyi törvényt
Valahogy eltűnt 520 kórházi ágy, és olyan a statisztika, mintha a járvány alatti ágyfelszabadítások tartósan velünk maradnának - írja Kunetz Zsombor.