Nem világos a szakmai szervezetnek, hogy kell-e etikai bizottságot működtetnie. Kérik a Belügyminisztérium „szíves állásfoglalását, iránymutatását”.
Levélben fordult a Magyara Orvosi Kamara (MOK) Takács Péter egészségügyi államtitkárhoz, hogy tisztázza a szakmai szervezet működését átszabó törvény által szabályozatlanul hagyott kérdéseket – adta hírül az atv.hu. A Belügyminisztérium – mint a kamara törvényességi felügyeletét ellátó szerv – jogértelmezését várják többek között arról, hogy „köteles-e a MOK területi és országos etikai bizottságokat működtetni, működtethet-e saját etikai kódexet, és ennek alapján szabhat-e ki szankciókat?”
Február végén fogadta el az Országgyűlés azt a törvényt, amely eltörölte a kötelező tagságot, miután a MOK arra szólította fel a háziorvosokat, hogy ne írják alá az új ügyeleti szerződésüket. Rendszerszintű változásokat akartak elérni, amihez így akartak nyomást gyakorolni a kormányra.
Az etikai eljárások lefolytatására az új törvény az Egészségügyi Tudományi Tanácsot jelölte ki. A MOK elnöksége szerint ugyanakkor „a fenti tényből következik a kérdés, hogy közfeladat hiányában szükséges-e, indokolt-e ebben a formában az etikai bizottságokra, az etikai kollégiumra vonatkozó rendelkezések alkalmazása a MOK esetében?” Azt is írták az államtitkárnak: „A közfeladat kamarától való elkerülése kapcsán okafogyottá vált az ilyen jellegű testületek fenntartása, aggályosnak érezzük ugyanakkor a törvényben maradt rendelkezés mellett ezek felszámolását”.
A BM állásfoglalására azért is lenne szükség, mert a MOK országos küldöttközgyűlését június 3-ra hívták össze, és a napirenden szerepel az alapszabály módosítása is.
Kincses Gyula MOK-elnök április elején jelentette be, hogy az orvosok több mint kétharmada úgy döntött, kamarai tag marad annak ellenére is, hogy a parlament kormánypárti többsége kivételes eljárásban eltörölte a kötelező tagságot. „Harmincháromezer orvos akaratát, véleményét nem lehet figyelmen kívül hagyni. Ez feljogosít bennünket arra, hogy továbbra is az egészségpolitika hiteles, politikamentes szereplői maradjunk. Hogy ez mennyire lesz sikeres, az elsősorban a kormányzati szándékon és együttműködési készségen múlik” – mondta akkor.