A miniszterelnök a parlamentben mondott köszönetet a Magyar Orvosi Kamarának – ott, ahol néhány hete a kormány javaslatára teljesen lenullázták ugyanezt a szervezetet.
Ismét szóba került kedden a parlamentben a Magyar Orvosi Kamara (MOK) – alig néhány héttel azután, hogy a kormány javaslatára az Országgyűlés kormánypárti többsége megszavazta azt a jogszabály-változtatást, ami gyakorlatilag kiüresítette a MOK-ot: eltörölték a kötelező tagságot és elvették a kamara hatáskörét az etikai vizsgálatokra. Ez a kormányzati lépés az EU-nak sem tetszik:
A konzultáció hiányán kívül a hatásvizsgálatot is számonkéri az EU az orvoskamara padlóra küldése ügyében
Számíthat arra a magyar kormány, hogy a Magyar Orvosi Kamara hatásköreinek megvonásának módja az uniós pénzekhez való hozzáférés akadálya lesz.
A Jobbik frakcióvezetője, Lukács László György a keddi ülésen az azonnali kérdéseknél konkrétan nem is a MOK-ról kérdezte Orbán Viktort, hanem inkább a Parragh László vezette Magyar Kereskedelmi és Iparkamaráról (MKIK), konkrétan arról, hogy nem akarják-e eltörölni az MKIK-nak kötelezően fizetendő, 5000 forintos éves díjat, mivel az ellenzéki politikus szerint ezért a pénzért úgysem csinál semmit a kamara, csak beszedi az összeget.
Orbán Viktor arra hivatkozva utasította vissza a kérdést, hogy a kamara belső ügyeibe nem avatkozik be a kormány, nem is teheti, ezért azt javasolta, hogy Lukács a kérdést Parragh Lászlónak tegye fel. Orbán egyébként nagyon eredményesnek ítélte az MKIK és a kormány közös munkáját, és itt kötötte át meglepő módon a témát a MOK-ra, amikor azt mondta:
köszönet illeti az orvosi kamarát a hálapénz rendszerének felszámolásában végzett együttműködésért, egyébként pedig a kormány az orvosi kamara ügyeibe sem avatkozik be, de azt nem nézhette tétlenül, hogy a kamara nyomásgyakorlásra használja a kötelező tagságot.
Az éles ellenzéki kritikákra reagálva a miniszterelnök egyébként megnyugtatásul még azt is közölte, hogy nem számolták fel, nem szüntették meg az orvosi kamarát, ehhez nem is lenne joguk, csak a kötelező kamarai tagságot szüntették meg. Egyébiránt pedig sok sikert, eredményes szakmai munkát kívánt az orvosi kamarának a jövőben.
Publicus: A magyarok többsége egyetért az orvosok tiltakozásával
Még a kormánypárti szavazók 43 százaléka is úgy látja, hogy a doktorok a betegbiztonság javításért küzdenek, és csak 33 százalékuk tartja felelőtlennek a tiltakozást. A magyarok 58 százaléka nem, vagy „inkább nem" ért egyet azzal a kormányzati állítással, hogy az ügyeleti rendszer átalakítása miatt indított tiltakozóakcióval a Magyar Orvosi Kamara (MOK) veszélyeztetné a betegek biztonságos ellátását.