A szakmai szervezetek szerint az átalakítás új problémákat hoz csupán, és mélyíti a meglévő bajokat ahelyett, hogy megoldaná azokat.
136 igen és 56 nem szavazattal, csupán egy tartózkodás mellett fogadta el az Országgyűlés az egészségügyi átalakításról szóló törvényt. A csomagot Semjén Zsolt KDNP-s mininszterelnök-helyettes nyújtotta be novemberben.
A csomag hivatalosan az egészségügy problémáit hivatott orvosolni például a háziorvosi, valamint az ügyeleti rendszer átszabásával, azonban a szakmai szervezetek úgy nyilatkoztak róla, hogy csupán újakat fog generálni, valamint mélyíteni fogja a már most is meglévő problémákat.
Az új törvény értelmében jelentősen változik a jelenlegi ellátórendszer: január elsejétől átalakulnak az orvosi ügyeletek, azokat központosítani fogják. Este tíz óra után Budapesten kívül az Országos Mentőszolgálat fogja ellátni körzetenként a háziorvosi és a házi gyermekorvosi ügyeletet.
Az ápolók béremelést fognak kapni: az alap- és középfokú végzettségűek átlagosan 32, a diplomásoknak 55 százalékkal fog nőni a bére. Azonban jön a teljesítménytől függő bérezés is: a munkáltató teljesítménytől függően húsz százalékkal csökkentheti, vagy akár negyven százalékkal emelheti is a bért.
Átrendezik 2028-ig a háziorvosi praxisokat is: a törvény megszüntetné az 1200 fő alatti praxisokat, a körzethatárok kijelölési joga pedig az Országos Kórházi Főigazgatósághoz kerül.
Módosítana a MOK az egészségügyi törvénycsomagon
Pintér Sándor a héten az egészségügyi középvezetőknek tartott előadást, amelyből a jelenlévők azt szűrték le, hogy a humánszférában legfeljebb annak lehet idén örülni, ha nem lesz elvonás.