Gigantikus tőkekivonás előzte meg a svájci Credit Suisse csődjét
61,2 milliárd svájci frankot vontak ki a csőd előtti utolsó napokban.
61,2 milliárd svájci frankot vontak ki a csőd előtti utolsó napokban.
Kezd helyreállni a bizalom a svájci bankrendszerben.
Az államfői feladatokat ellátó héttagú testület azt is szeretné, ha a már kifizetett összegeket is valahogy visszaszerezné a pénzintézet.
Az elbocsátások a pénzintézet amerikai befektetési részlegének munkahelyeit is érintik
Szaúd-Arábia volt a legnagyobb részvényese a Credit Suisse-nek, amelyet Svájc első számú bankja, a UBS felvásárolt a svájci nemzeti bank támogatásával, hogy így kerüljék el a pénzügyi válságot.
A volt görög pénzügyminiszter szerint nincs szükség többé bankhálózatra, mindenki tarthatná a jegybanknál a pénzét.
Minimális, 0,25%-os kamatemelést vár a Fedtől a szakértők többsége, akik arra mutatnak rá, hogy globális bankválságot indíthat el, ha sokáig folytatja a szigorítást a jegybank szerepet betöltő szervezet az Egyesült Államokban.
A bolgár maffia, a rá küldött magánnyomozókkal a Svájci Nemzeti Bank központja mögött összeakaszkodó bankár, és a wimbledoni döntő kedvéért még a karanténból is kiszökő bankvezér is szerepet kapott a Credit Suisse utolsó éveinek botrányokkal teli történetében. Külön-külön egyik történetszál sem lett volna elég az összeomláshoz, de együtt már komolyabb szerepük volt abban, hogy elpárologjon a befektetők amúgy is ingatag bizalma.
Ralph Hamers, a UBS vezérigazgatója az üzlet bejelentését követő vasárnap esti, elemzőkkel folytatott telefonbeszélgetésen elmondta, hogy 2027-ig évi 8 milliárd dollárnyi költséget próbálnak kivezetni, ebből 6 milliárd dollárt a létszámcsökkentésekkel, 2 milliárd dollárt pedig az informatikai kiadásokból spórolnának meg.
A háttérben a bankválság és a recessziótól való félelem áll.
Mit jelent nekünk az, hogy egy amerikai meg egy svájci bank összeomlik? Miért figyelte a világ rémülten a Credit Suisse agóniáját? Egyáltalán hogyan történhetett meg ilyesmi egy stabil óriásbanknál? És miért nem lehet egyszerűen hagyni bedőlni? A Fülke adásában Nagy Iván László Gyükeri Mercédesszel és Sztojcsev Ivánnal beszélgetett.
A megroppant svájci pénzintézet részvényei 60 százalékot, a bankot megvásárló UBS részvények 13 százalékot estek.