Kezd helyreállni a bizalom a svájci bankrendszerben.
A Credit Suisse elkezdhette visszafizetnie a svájci jegybanktól kapott gyorssegélyének egy részét – írja a Reuters, a hírügynökség erre a jegybank által közzétett keddi adatok alapján jutott.
Ugyanakkor a látra szóló betétek (a kereskedelmi bankok által a jegybanknál elhelyezett, gyorsan mozgatható tőke) összmennyisége 31 milliárd frankkal lett kevesebb a múlt hét folyamán, ami szintén a válság enyhülését jelzi, hiszen korábban a bankpánik közeli helyzetben a betétesek mind gyorsan akarták kivenni és biztonságba helyezni a pénzüket, ami komoly tőkemozgatást igényelt a bankok részéről. Ezt nem bírta egy idő után a Credit Suisse és arra kényszerült, hogy a jegybanktól kérjen segítséget. Ennek lett a vége előbb egy 50 milliárd frank értékű kölcsön, majd az UBS-szel való összeolvadás, ami további 200 milliárd frankkal növelte a pénzintézet likvid tőkéjét.
Az USA-nak és Svájcnak minden pénzt megér, hogy a bankmentéssel megnyugtassa a világot
A két svájci óriásbank kényszerfúziója és a két közepes méretű amerikai pénzintézet összeomlása eltérő okokra vezethető vissza, de a piaci feszültséget a Fed pénzszórása készítette elő, és a radikális kamatemelése robbantotta be.
Mindezek következményeként a látra szóló betétek összege márciusban az 515 milliárd frankról a csúcsértékre, 567 milliárdra ugrott fel, beleilleszkedve a korábbi növekvő trendbe. Ez változott meg a múlt héten, amikor csökkenni kezdett a betéteken elhelyezett pénz mennyisége.
A változás okát sem a Credit Suisse, sem az UBS, sem a jegybank nem kommentálta, ugyanakkor a Reutersnek nyilatkozó közgazdász szerint ez azt jelentheti, hogy a pénzintézet a gyorssegély egy részét visszafizette a jegybanknak és már nincs szüksége központi támogatásra. A szakértő szerint helyreállt a bankba vetett bizalom, amit az is igazol, hogy megtorpant az ügyfelek körében korábban tapasztalt meneküléshullám.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.