A megroppant svájci pénzintézet részvényei 60 százalékot, a bankot megvásárló UBS részvények 13 százalékot estek.
A Credit Suisse villámgyors felvásárlásának engedélyezésével a svájci jegybank megnyugtatni kívánta a kedélyeket, ám a hét eleji piaci reakciók alapján ez nem sikerült túl fényesen neki, ugyanis világszerte zuhanásban kezdtek a banki részvények – derül ki a BBC tudósításából. A legsúlyosabb veszteséget a Credit Suisse részvényei szenvedték eddig el, mostanra az értékük több mint 60 százalékot zuhant, de a hétfő nem használt a bankot megvásárló UBS-nek sem, ott is egy 13 százalékos esést kellett elkönyvelni a részvények értékében.
A hirtelen zuhanásnak az is oka lehet, hogy a Credit Suisse és az UBS nászát igazából egyik fél sem akarta és papíron szükség se lett volna rá (mivel a Credit Suisse minden tőkekövetelménynek megfelelt). Ez pedig nem éppen egy bizalomébresztő környeztet eredményezett, ám a svájciak szerint így lehet a legjobban megnyugtatni az idegeskedő piaci szereplőket. Ha így is van, az biztos, hogy egyelőre a lépés még nem érezteti a hatását, sőt azzal épp ellentétes folyamatok látszanak elindulni.
A délelőtt folyamán komolyabb esést produkáltak a Deutsche Bank, a francia BNP Paribas és a brit bankok is, de az OTP-t is érzékenyen érintette a hétfői nyitás, az egyes részvények ára a 9456 forintos nyitóértékről villámgyorsan lezuhant 8960 forintra, majd onnan kezdett visszakapaszkodni, jelenleg (12:57-kor) 9344 forinton áll.
A visszakapaszkodás is általános jelenség, bár a legtöbb pénzintézet részvényei még negatívban vannak a nyitóértékhez képest, de a veszteségen már sikerült egy jelentősebbet mérsékelni. Például a Deutsche Bank a 10 százalékos zuhanást mostanra képes volt 4 százalékra mérsékelni, a BNP Paribas esetében 8 százalékos mínuszról sikerült 3 százalékos veszteségre feljönni, sőt, még az UBS is tudott valamennyit tompítani, ők a fentebb is említett 13 százalékról jöttek föl 8-ra.
A zuhanás eddig globális, az ázsiai piacokon kezdődött hajnalban, most pedig mindenki a New York-i tőzsdére szegezi tekintetét, amely magyar idő szerint délután fél háromkor nyit ki és azt követően válik láthatóvá, hogy milyen hatást gyakorolnak a mostani események az amerikai pénzpiacra.
A bizonytalan pénzügyi helyzetnek van egy olyan következménye is, hogy a befektetők elkezdtek kisorjázni a kockázatosabbnak ítélt ügyletekből, aminek a gyenge deviza hírében álló forint ismételten a vesztese lett, ez magyarázza, hogy az euró ára pillanatokon belül ismét 400 forint fölé emelkedett.