1. Maradjon a helyszínen Amennyiben parkolásnál meghúz egy másik autót, várja meg, míg odaér a tulajdonos.
1. Maradjon a helyszínen
Amennyiben parkolásnál meghúz egy másik autót, várja meg, míg odaér a tulajdonos. Nem elég ugyanis, ha a névjegykártyáját, vagy egy cetlit hagy a járművön. Még akkor sem, ha a címét, telefonszámát is tartalmazza a papír. Amennyiben ugyanis a szél lefújja a papírt, vagy mondjuk valaki viccből leszedi az autóról, a tulajdonos följelenthet minket. A helyes magatartás: értesíteni kell a rendőrséget a történtekről, a személyi adatokat adjuk le, és mondjuk el a tényállást.
2. A baleset körülményeit fotózza le
A baleset helyszínét ne hagyja el anélkül, hogy lefényképezné a történeket. Ezzel ugyanis megkönnyítheti a dolgát, ha a másik féllel nem tudnak megegyezni. A képekkel bizonyíthatja az igazát.
3. Szerezze be a személyes adatokat
Hibát követhet el az, aki egy balesetnél, koccanásnál jóhiszeműen telefonszámot cserél a másik féllel. Jobban teszi, ha a helyszínen felírja a másik személyi igazolványának számát, rendszámát, és a biztosítójának a nevét.
4. Szerezzen tanúkat
Érdemes az arra járó gyalogosok, járókelők nevét, címét felírni. Hiteles tanúk lehetnek, amennyiben a másik fél valótlanságokat állít.
5. Hívjon rendőrt
Amennyiben a másik féllel nem tud megegyezni, esetleg nem ismeri be a másik, hogy hibázott, mindenképpen hívjon rendőrt. Érdemes továbbá értesíteni a hatóságot, ha nagy a kár, illetve ha esély van arra, hogy valaki megsérült, esetleg attól fél, hogy majd később azt állítják, megsérült a valaki a balesetnél.
6. Vonjon be független szakértőket
Érdemes a baleset után független szakértőket – ügyvéd, biztosítási szakértő, autószerelő – megkérdezni, informálni, mert így elkerülheti, hogy később problémák adódjanak.
7. Vegye igénybe a csereautót
A biztosítójával mindenképpen tisztázza, vajon fizetik-e a kölcsönautót is, vagy nem. Illetve, amennyiben a szerviz felajánl egy másik autót, addig amíg szerelik az ön járművét, mindenképpen tisztázzák, mennyibe fog ez önnek kerülni. Mert nem biztos, hogy minden cég ingyen biztosít egy csereautót a rendelkezésére. A legtöbb esetben akkor kell fizetni, ha többet megy az autóval naponta 25 kilométernél.
8. Kérjen kártérítést
Vannak olyan biztosítások, talán már Magyarországon is, amelyek 25 és 100 euró közötti összeget fizet naponta (biztosítástól függően), ha valaki nem tudja használni az autóját, mert baleset miatt szervizben van. Ezt kölcsönautóra, taxira, tömegközlekedésre is használhatja. Ha viszont meg tudja oldani az utazást másik autóval – család, barát, rokon autójával – akkor kártérítésként arra költi, amire akarja.
9. Totálkár
Mindig kérje ki független szakértő tanácsát, mielőtt elfogadja, hogy totálkárosnak nyilvánítják az autóját, vagy épp ellenkezőleg, nem akarják annak nyilvánítani.