Autó hvg.hu 2024. július. 03. 10:16

Közeleg a trónfosztás, helyet cserélhet a BYD és a Tesla

Az amerikai cég már alig ad el több villanyautót, mint a kínai.

A kínai elektromosjármű-gyártó BYD jó úton halad, hogy megelőzze a Teslát a tisztán elektromos autók forgalmazásában. A BYD idei második negyedévi eladásai közel 21 százalékkal, 426 039 darabra ugrottak, eközben a Tesláé 4,8 százalékkal, 443 956 járműre csökkentek.

A Tesla első sorban Kínában teljesített rosszul, az ott gyártott autóinak eladásai júniusban 24,2 százalékkal, 71 007-re csökkentek az egy évvel korábbihoz képest júniusban a Kínai Személyautó Szövetség (CPCA) adatai szerint, ezzel harmadik hónapja folytatódott az éves szintű visszaesésük.

A mostani negyedéves jelentések kapcsán a CNBC idézi az amerikai Counterpoint Research kutatócég tanulmányát, amely szerint Kína 2027-re több mint 50 százalékos piaci részesedéssel rendelkezik majd a globális elektromosautó-piacon, és a kínai villanyautó-eladások 2030-ra várhatóan meghaladják Észak-Amerika és Európa együttes értékét.

A jelentős kínai főlény miatt a múlt hónapban az Európai Unió már bejelentette, hogy további extra vámokat vet ki a kínai gyártású villanyautókra, amelyek az „unió iparát közvetlen módon fenyegetik”.

Öngólt rúghat az EU a kínai e-autók áradata ellen épülő nagy vámfallal

Az olcsó kínai elektromos autók elé útakadályokat állított az EU, ám azokat az unión belüli gyártással ki lehet kerülni, ahogy a BYD is teszi.

A legnagyobb gyártók, mint a BYD 17,4 százalékos, a Geely 20 százaékos extra vámot kapott a termékeire, a SAIC-nak pedig nem kevesebb, mint 38,1 százalékos kiegészítő vámot kell majd fizetnie. Ez az importált elektromos járművekre már kivetett szokásos 10 százalékos vámon felül értendő.

A vámok jelenleg ideiglenesek, de július 4-től hivatalossá válnak, ha a kínai hatóságokkal folytatott tárgyalások nem vezetnek eredményre.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.