Autó hvg.hu 2022. november. 21. 13:27

Az EU legjobbjai közé került a budapesti közlekedés a baleseti statisztikában

Tizenkét régiója van csak az EU országainak, ahol lakosságarányosan kevesebb halálos közlekedési baleset történt, mint Budapesten.

Kiszámolta az Eurostat, melyik régióban mennyi halálos közlekedési baleset történt. Magyarország legjobbja lakosságarányosan egyértelműen Budapest: a fővárosban egymillió lakosra 19 haláleset jutott, ami az EU 242 régiója közül a 13. legjobb mutató. De ha a nem EU-tag Norvégia és Svájc adatait is hozzászámoljuk, akkor is a 19. legjobb hely Budapesté.

A többi magyar régióban a következő számok jöttek ki:

  • Észak-Magyarország: 42
  • Észak-Alföld: 46
  • Nyugat-Dunántúl: 49
  • Dél-Alföld: 54
  • Dél-Dunántúl: 55
  • Pest megye: 56
  • Közép-Dunántúl: 73

Fontos hozzátenni, hogy ezek 2020-as számok, vagyis nagyban befolyásolhatta a balesetek számát az is, hogy melyik országban mennyire vették komolyan a járvány miatti kijárási korlátozásokat. Magyarországon például az egy évvel korábbi 720-ról akkor 554-re csökkent a közlekedési balesetek áldozatainak száma.

A legkevesebb baleset az olasz Valle d’Aostában, valamint a finn Aland szigetcsoporton történt – pedig ebben a két nagyon kis helyen annyira kevesen laknak, hogy kevés baleset is nagyon soknak tűnhet a lakosságarányos statisztikában, ehhez képest egyikben sem érte el az 1-et sem egymillió főre vetítve a balesetszám. A nagyobb városok közül – amelyek az EU-s besorolásban külön régiónak számítanak – Stockholm, Bécs és Hamburg közlekedése a legbiztonságosabb, 5, 6, illetve 8 halálos áldozattal egymillió főre. Ezeken kívül még Melilla, Brüsszel, Berlin, a dán Fővárosi Régió, Madrid és Prága teljesített jobban Budapestnél.

A legrosszabb helyzetet a portugál Alentejo régióban mérték, ahol egymillió főre 135 áldozat jutott, majd a Franciaországhoz tartozó karibi Guadeloupe és a lengyel Mazóviai vajdaság, azaz Varsó és tágan vett környéke következik a lista végén.

(Kiemelt képünk illusztráció).

Hirdetés
hvg360 Németh András 2025. január. 12. 15:30

Minden irányba hajlítható, testmeleg plüssállat, ami eltűri, hogy szereted – hogyan lett a kutyából négylábú gyerek?

Egyre több az olyan kutyatulajdonos, aki úgy érzi, számára mindenkinél fontosabb négylábú barátja. A háziállatok, közülük is elsősorban a kutyák szerepe néhány évtized alatt gyökeresen megváltozott, a tudósok szerint eljött a háziasítás új hulláma. Mit mond el a magyar kutyákról és gazdáikról az ELTE etológiai tanszék felmérése, és milyen típusú kutyák kerülhetnek többségbe néhány évtizeden belül?