Autó László Ferenc 2022. szeptember. 17. 07:21

Mintha nem lenne holnap: benzint és áramot pusztító Audi RS-ek határait feszegettük

László Ferenc
Szerzőnk László Ferenc

A sógorék alpesi F1-es pályáján a táltosbenzin és a prémium minőségű áram éppúgy jelentős mértékben fogyott, mint az aszfaltra rágógumiként tapadó sportgumi. Nem voltunk válogatósak: szívó V10-es, turbós 5 hengeres és hangtalan villany-sportautókat egyaránt megkergettünk.

Ami a BMW-nél az M, a Mercedesnél pedig az AMG, az az Audinál az RS. Az ingolstadti négykarikás márka sportrészlegének története 1994-ben kezdődött, amikor is napvilágot látott a kombi Audi 80-ból a Porsche segítségével kifejlesztett RS 2 Avant.

Az ikonikus sportkombival az Audi rendesen berúgta az ajtót, a 2,2 literes 5 hengeres turbómotorral szerelt RS2 Avant előtt a hozzáértő rajongók mind a mai napig kérdés nélkül vigyázba állva tisztelegnek.

315 lóerős családi autó a 90-es évek derekáról
Audi

Ennyit a dicső múltról. Az RS jelene már csak részben szól a benzinről, mert 2022-ben már hangtalanul suhanó villanyautók is elérhetők a sportos termékkínálatban. A jövő pedig valahogy úgy néz ki, hogy 2026-ra az RS modellek 80 százalékának hajtásláncában lesz valamilyen villanymotor.

Abban egyelőre csak bízni tudunk, hogy a 3-4 év múlva érkező RS-ekben is marad némi hagyományos értelemben vett vezetési élmény, a Red Bull Ringen a napokban megejtett teszt után azt viszont már biztosan tudjuk, hogy mire képesek a jelenleg kapható legizgalmasabb Audik.

Villanyautók vs. benzinesek
László Ferenc

Audi R8

A mintegy 4,3 kilométer hosszú, alpesi hangulatú versenypályán nemcsak úgy Hűbele Balázs módjára vágtunk neki az adrenalin-generátor Audik nyúzásába, hanem Frank Biela iránymutatásai alapján. Az eligazításon és az aszfaltcsíkon körözgetve egyaránt ittuk a mester szavait, hiszen ha valaki, akkor a DTM-bajnok és ötszörös 24 órás Le Mans győztes német tanácsait érdemes megfogadni.

Az idén 58 éves pilóta 1991-ben Audi V8-cal diadalmaskodott a DTM-ben
Audi

 

Bőven van mit tanulni
László Ferenc

Elsőként a csúcsragadozóba, az R8-ba pattantunk be, ami hiába nem új, hanem egy jelen generációjában már 7 éves múltra visszatekintő modell, szupersportkocsis alacsony építési módja révén még a laikusok által is mind a mai napig körbecsodált benzinpusztító.

Az 1,23 méter magas közúti torpedóba nem egyszerű beszállni, a remek oldaltartású sportülések alja alig néhány centiméterrel húzódik az aszfalt felett. A műszerfal elég ingerszegény és nem is túl high-tech hangulatú, a sportkormány viszont gyorsan levesz a lábunkról, és ha rányomunk a rajta elhelyezett piros gombra, akkor támad az instant Gänsehaut (libabőr) hatás.

Igen komoly szintkülönbséget kell leküzdeni a pályán
László Ferenc
László Ferenc

Felordít a közvetlenül mögöttünk rejtőző V10, mely úgy veszi a fordulatszámot, mint földi halandó az akciós tejet a Lidlben. Nincs itt semmi turbó, semmi elektromos rásegítés, csak egy régivágású 5,2 literes V10-es benzinmotor, melynek 620 lóerős csúcsteljesítménye 8000-es fordulatszámon ébred. És ha szeretnénk, akár 8500-ig is elforgatható a főtengely.

A 6600-tól lehívható 580 Nm-es legnagyobb nyomaték a villanyautók korában ma már így leírva nem tűnik túl combosnak, de gyorsan hozzá kell tennünk, hogy az R8 nem egy 2,5 tonnás monstrum, hanem egy 1670 kilogrammos versenyző.

László Ferenc
László Ferenc

A futómű kőkemény, éppen ezért zseniálisan teljesít versenypályán, a kormányzás közvetlen és rengeteg visszajelzéssel szolgál, az alapáras karbonfék hatalmasat harap és a fáradás legkisebb jelét sem mutatja. Az összkerék-hajtás bolondbiztossá teszi az R8-ast – ha fontos a könnyű táncba vitel, akkor érdemes inkább a 80 kilogrammal könnyebb és 50 lóerővel gyengébb, jelentősen olcsóbb hátulkaparós változatot választani.

És hogy letudjuk a kötelezőt: a 0-ról 100-ra 3,1 másodperc alatt katapultáló, 80,3 millió forintos listaárú R8 végsebessége 331 km/h. Házon belül ennél csak a testvérmodell Lamborghini Huracán durvább, mely egyrészt könnyebb, másrészt némileg erősebb is. Ha nyitott tetős R8-ra vágyunk, akkor 100 kilogramm extra tömegre és 6 millió forintos felárra kell számítanunk.

László Ferenc
László Ferenc

A hétfokozatú automata váltó alaphelyzetben is szupergyors, az alapjáratot 1000-ről 1200-ra emelő Performance módban pedig már semmit sem finomkodik, szimplán villámcsapás szerűen bárdolatlanul bevágja a következő fokozatot. A kormány mögötti váltófülekkel nagy élmény a kapcsolgatás, a digitális műszeregységről jól leolvasható a fordulatszám, és persze a fogyasztás is.

Nem mintha utóbbi különösebben érdekelné a célközönséget, mi azonban leírjuk: a versenypályás használat során nekünk 38 literes átlagfogyasztást sikerült elérnünk.

László Ferenc
RS e-tron GT vs. R8
László Ferenc

Audi RS3

A VW Golf méretkategóriájában támadó Audi A3 legsportosabb verziója, az RS3 sokkal barátibb, konkrétan 26 literes fogyasztási értéket produkált. Ennél persze sokkal relevánsabb tapasztalás volt, hogy az R8-ból átülve mennyire puhának tűnik az RS3 futóműve.

Az adaptív felfüggesztés persze csak versenypályán, és csak az R8-cal összevetve tűnhet finomkodónak, mérget merünk venni rá, hogy közúton, és főleg a magyar utakon veserázóan kemény. És az üléspozíció is csak az R8 után tűnhet magasnak, abszolútértékben véve kellemesen alacsonyan foglalhatunk helyet, ez azért más kávézó, mint például az RS Q3.

László Ferenc
László Ferenc

A 2,5 literes 5 hengeres turbós benzinmotor régi ismerősünk, jelen esetben kereken 400 lóerőt és 500 Nm-t bocsát rendelkezésünkre. A motorhang változatlanul zseniális, ellenben hátulról, a kipufogó irányából nem kapunk olyan ordenáré csattogást, hörgést és durrogást, mint az elődmodell esetében. Még akkor sem, ha megrendeljük a 471 ezer forintos sportkipufogót.

Nem kell megijedni, az új RS3 így sem mondható halknak, lassúnak pedig végképp nem. Álló helyzetből 100-ra 3,8 másodperc alatt pattanhatunk fel, ami nem is olyan rég még a szupersportkocsik szintje volt, 2022-ben viszont már egy ilyen akár családi használatra is alkalmas úgymond normál kompakt is simán megugorja.

László Ferenc

Ha esetleg kicsi a csomagtartó, akkor ott az RS4 Avant, mely 500 literes puttonyú és 450 lóerős kombi is képviseltette magát Spielbergben, de ezt a modellt csak érintőlegesen volt alkalmunk kipróbálni, konkrétan néhány gyomorfogató 0-100-0 teszt erejéig.

RS4 Avant
László Ferenc

710 ezer forint ellenében 250-ről 280 km/h-ra emelik az RS3 végsebességét, 874 ezer forintért pedig 295 km/h-re nőhet a legnagyobb tempó, így aztán garantált, hogy az Autobahnon sem lesz kisebbségi komplexusunk.

László Ferenc

Az RS3 8 centiméterrel rövidebb, 18 centivel alacsonyabb és 25 kilogrammal könnyebb az R8-nál, és érdekes módon hajtűkanyarokban kicsit fickósabban teszi ki a fenekét, mint a nagytesó. Ez a vadonatúj, hátsókerék-hajtásra hangolt Quattro rendszernek köszönhető, mely még drift üzemmódot is kapott.

A fékek az első kilométereken hangosan sírtak, ez azonban normális, a 2,3 millió forintos felárú karbonfékek bemelegítve érzik jól magukat. Az ötajtós RS3 amúgy 24,9 millió forinton nyit, a szedán verzió felára 400 ezer forint.

László Ferenc

Audi RS e-tron GT

A kipróbált Audik közül az RS e-tron GT nyer az autóskártyában, már amennyiben a teljesítmény és a nyomaték játszik. 646 lóerő és 830 Nm nem gyerekjáték, e mellé azonban igen tetemes, 2,4 tonnát meghaladó tömeg társul, ráadásul normál helyzetben (nem Boost módban) "csak" 598 lóerő áll rendelkezésre.

Így aztán a 3,7-4 kg/LE arány alig jobb a sokkal gyengébb RS3-énál, és jelentősen rosszabb az R8-énál, melynek minden egyes lóerejére alig 2,7 kilogramm jut. Emiatt kanyargós szakaszokon verhetetlen a V10-es őserő, egyenesben viszont gyorsabb az instant nyomaték-király villanyautó. Egy komplett spielbergi körön az R8 gyorsabb, de nem sokat ver az RS e-tron GT-re.

László Ferenc
László Ferenc

Utóbbi elképesztően nagyot lép és remek dolog, hogy a tömegközéppontja vezetés közben az aszfalt szintje alattinak érződik, de néhány dolog nagyon hiányzik belőle. Petrolhead megközelítésből meglehetősen bizarr a hangtalan, illetve mesterséges motorhanggal aláfestett suhanás, ezenkívül az is némi megszokást igényel, hogy manuális váltás helyett ezúttal kézzel állítható rekuperációt kapunk.

A Porsche Taycan testvérmodelljéről lévén szó ezúttal is ott rejtőzik egy kétfokozatú automata váltó a hajtásláncban. Kanyar előtt kéktávon nehéz elhinni, hogy 240-ről időben le fogjuk tudni fékezni a hatalmas tömeget, mindenesetre a 2,6 millió forintos kerámiafék rendben teszi a dolgát, és a négykerék-kormányzásért elkért 659 ezer forintos összeg sem tekinthető feleslegesen kidobott pénznek.

László Ferenc
László Ferenc

A 3,3 másodperces 0-100-as szintidő és a 250 km/h-s végsebesség több, mint meggyőző, ha ennél többre vágyunk, akkor a 761 lovas és 1050 Nm-es Taycan Turbo S felé kell kacsintgatnunk, de ez esetben fell kell készülnünk a 22 millió forintot meghaladó árkülönbözetre. Kombi viszont csak a Taycanból létezik, az e-tron GT-ből egyetlen normál kivitelt gyártanak, a csomagtartó 405+85 literes térfogatú.

Az 58,7 millió forintos alapárú RS e-tron GT esetében sem kerüljük meg a fogyasztás kérdéskörét. A versenypályás nyüstölés során 97,1 kWh-s, elképesztően nagy átlagfogyasztás jött ki. Viszonyításképp, egy átlagos villanyautó normál közúti körülmények mellett 15-20 kWh-t kér 100 kilométerenként.

László Ferenc
László Ferenc

Az Audi legdurvább villanyautójának 650 kilogrammos akkumulátora nettó 83,7 kWh kapacitású, ami azt jelenti, hogy versenypályán adott esetben bőven 100 kilométer alatti, tehát a 450 kilométeres WLTP-értéknél jelentősen szerényebb hatótávra lehet számítani.

Az R8 52 ezer forintért rendelhető nagyobb üzemanyagtartálya 83 literes, ami a fentebb vázolt fogyasztással társítva versenypályán mintegy 220 kilométeres hatótávot feltételez. A pár perces teletankolás pedig értelemszerűen még mindig sokkal gyorsabb bármilyen 800 V-os hipertöltésnél.

László Ferenc
László Ferenc
Megfelelő DC-töltővel 22,5 perc alatt oldható meg egy 5-ről 80 százalékra történő feltöltés
László Ferenc

The Final Countdown

Jelenleg körülbelül itt tart az Audi sportrészlege. R8 már nem sokáig lesz a kínálatban, így az erre fogékony vásárlóközönségnek nem árt időben cselekednie, mielőtt a típus egyelőre meglehetősen titokzatos utódja már egy az RS e-tron GT-ben lévőhöz hasonló hangtalan szupererős hajtáslánccal érkezik meg. És talán egy 650 lóerős búcsúdalt azért még elénekelhet az idén 16 esztendős típus.

Az ár/érték arányban jobb vételnek tekinthető, szélesebb rétegek számára elérhető RS3 és RS4 Avant várhatóan/remélhetőleg még jó ideig a kínálatban marad, csakúgy mint például az RS6 Avant és az RS7, de szinte biztos, hogy idővel ezen modellek hajtásláncába is bekerül valamilyen villanymotor.

A visszaszámlálás megkezdődött, és mintha egyre gyorsabban telne az idő.

László Ferenc
László Ferenc
László Ferenc
Milák Kristóf is kipróbálta a sportos Audikat, úszóbajnokunk az aszfalton is komoly tempót diktál
László Ferenc
László Ferenc
László Ferenc
László Ferenc

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Autó rovatának Facebook-oldalát.

Élet+Stílus Galicza Dorina 2024. december. 28. 20:00

Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot

Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.