Autó hvg.hu 2021. szeptember. 30. 08:20

Nem a jávorszarvasteszt a Mustang Mach-E kedvenc mutatványa – videó

Látványos teszt, mert a hibázó és a jól teljesítő autók is komoly visszhangot váltanak ki.

A jávorszarvasteszt régi próbatétel az autóiparban egy jármű stabilitásának megítéléséhez. Alapvetően azért működik, mert mindegy, hogy a szóban forgó autó luxusmárkától származik-e vagy sem. Az eredmények világosan összevethetőek a többi autóéval. A kikerüléses teszt egyébként akkor tekinthető sikeresen teljesítettnek, ha az autó 70 km/h-s sebességnél is irányítható marad.

A svéd Teknikens Värld által végzett tesztelés során a Ford Mustang Mach-E meglehetősen gyengén teljesített, kiváltképp a versenytársaihoz képest. Az elektromos SUV jelentős hátsó instabilitást mutatott a normál méretű 225/55 R19-es abroncsaival már 68 km/h-s sebességnél is. A sebesség növelése pedig csak rontott a helyzeten: a Mach-E teljesen elhagyta az úttestet, amikor 72 km/h-s sebességgel próbálják teljesíteni a feladatot. 

A tesztelők egyébként egyértelműen az ESP-rendszer működésével magyarázzák az eredményt, amelynek agresszívebben kellene beavatkoznia a kerekek megcsúszása esetén.

A feladat teljesítése leginkább a közvetlen versenytárssakkal összevetve tűnik gyengébbnek. A Tesla Model Y ugyanezt a tesztet nemrégiben 83 kilométer/óra sebességgel teljesítette. Az elektromos autók alapvetően alacsony súlypontjuknak köszönhetően – amit a padlólemezbe épített akkumulátorcsomagnak köszönhető – többnyire jól szerepelnek a teszten, ami Tesla esetében igaznak is bizonyult, míg a Mustang Mach-e esetében nem.  

Emlékezetesen gyenge szereplést produkált nemrégiben a Toyota RAV4 plug-in típusa is, amely után a gyártó nagyon gyorsan orvosolta a problémát. Az ESP szoftverének áthangolása mellett, a biztonság érdekében a cég az előírt keréknyomást is megnövelte a hátsó kerekeknél.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Autó rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés