Autó hvg.hu 2021. július. 26. 20:05

Néhány nap alatt 24-en haltak meg az utakon Romániában

Pénteken kilenc, szombaton öt, vasárnap pedig tíz személy vesztette életét a romániai utakon.

Romániában a sajtó érdeklődésének középpontjába került a közlekedésbiztonság kérdése azt követően, hogy az elmúlt hét utolsó három napján 24-en haltak meg közlekedési balesetben az országutakon – írta az MTI.

A hétvégi baleseteket hétfőn a Katasztrófavédelmi Felügyelőség foglalta össze egy közleményben. Eszerint pénteken kilenc, szombaton öt, vasárnap pedig tíz személy vesztette életét a romániai utakon. Egy pénteki Szeben megyei baleset négy, egy vasárnapi Bákó megyei baleset hét halálos áldozatot követelt. Tizenhét balesetnél a mentőknek kellett szétvágniuk az összeroncsolódott gépkocsikat, hogy ki tudják szedni az áldozatokat.

A romániai hírtelevíziók azt is felidézték, hogy egy héttel korábban 55 gépkocsi ütközött a ködben a tengerpart felé vezető A2-es autópályán. Akkor a tömeges karambol nem követelt emberéleteket.

Lucian Bode belügyminiszter hétfői nyilatkozatában elismerte: Románia az utolsó helyen szerepel Európa baleseti statisztikájában. A tárcavezető elmondta: a legtöbb súlyos balesetet a fegyelmezetlenül közlekedő gyalogosok okozzák. A második helyen a megengedett sebesség túllépése, harmadikon a kerékpárosok fegyelmezetlensége, negyediken és ötödiken a gyalogosokat, illetve a más járműveket megillető elsőbbség megadásának az elmulasztása áll.

Amint a Digi24 hírtelevízió összefoglalta: míg az Európai Unióban egymillió lakosból átlagosan 42 veszti életét egy évben közlekedési balesetben, Romániában ez a szám több mint kétszerese (85) az EU-s átlagnak. A járvány előtti 2019-es év első félévének a statisztikájához viszonyítva idén csökkent ugyan a romániai közúti balesetek száma, de a balesetek súlyosabbak voltak, és míg 2019-ben 727, idén 762 ember életét követelték.

A hírtelevízió által megszólaltatott közlekedésbiztonsági szakértő elmondta, nemcsak az autópályák megépítése segíthetne csökkenteni a balesetek számát, hanem az is, ha sávelválasztó elemeket helyeznének az utakra a veszélyes szakaszokon, vagy ha olyan radarokat helyeznének ki, amelyek figyelmeztetik a gépkocsivezetőket a megengedett sebesség túllépésére.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.