Autó hvg.hu 2021. június. 08. 13:32

Végső lemerülésig vezettek 21 új villanyautót norvég tesztelők – íme az eredmények

Ritkaság egyszerre ennyi modellt azonos körülmények közötti összehasonlításban látni.

A Norvég Autóipari Szövetség (NAF) idén második alkalommal tartott elektromosautó-tesztet, amelynek során most nyári körülmények között tettek próbára közel két tucat vadonatúj elektromos autót. Huszonegy új jármű akkumulátorát töltötték fel teljesen, majd addig hajtották őket azonos útvonalon, amíg az összes autó le nem merült teljesen.

A teszt, amelyről az Insideev angol nyelvű oldal számolt be, célja az volt, hogy ne csak a járművek tényleges hatótávolságát állapítsák meg, hanem azt is, hogy mennyire pontos a hivatalos WLTP hatótáv adatuk. Minden autó ugyanazon az úton haladt ugyanazon a napon, hasonló vezetési stílusú és klímaberendezési beállításokkal. Az útvonal városi vezetésből, országutakból és 110 km/h-ig terjedő nagyobb sebességű szakaszokból állt. Minden autónak legalább egy hegyi hágón kellett átkelnie, de a leghosszabb hatótávolságú autók két további hegyi hágón is átjutottak.

A járművek közül korábban csak a Hyundai Konát tesztelték már, a többi húsz autó újdonság volt. A tesztben részt vevő autók: Ford Mustang Mach-E (nagy hatótávolságú összkerékhajtású és a nagy hatótávolságú hátsókerék-hajtással), a Tesla Model 3 (normál hatótávolságú és hosszú hatótávolságú), a Volkswagen ID.3 Pro S, az ID.4, a Skoda Enyaq, a Polestar 2, az Audi e-tron GT, a Hyundai Ioniq 5, az Xpeng G3, a BMW iX3, a Mercedes-Benz EQA, a Volvo XC40 Recharge, a Citroen e-C4, az Opel Mokka-E, Fiat 500e, Honda e és Mazda MX-30.

A teszt alapján a hivatalos hatótávját a BMW iX3 múlta felül a legjobban, amellyel 556,2 kilométert tudtak megtenni mielőtt megállt. Ez 20 százalékkal több, mint a WLTP szerinti hatótávja. Az adatok szerint 21 autóból egyébként 18 többet tudott megtenni, mint a hivatalos hatótávja. Három jármű nem hozta – néhány kilométerrel – a hivatalos értékét: a Polestar 2, a Citroen e-C4 és az Xpeng G3, amelyek 3, 5, illetve 12 kilométerrel mentek kevesebbet, mint az adatlapjuk szerinti érték.

Kép nagyításához klikk a táblázatra
NAF
Kép nagyításához klikk a táblázatra
NAF

Teljes mentettávra – vagyis, amíg meg nem állt a kocsi – a Tesla Model 3 Long Range jutott a legtovább, 654,9 kilométert teljesített. A Ford Mustang Mach-E Long Range RWD verzió 617,9 kilométerrel lett a második, alig 27 kilométerrel rövidebb hatótávval, mint a Tesla.

A teszt kapcsán megjegyzik azt is, hogy az autókat jóval azután is hajtották, hogy előre jelzett hatótávolságuk elérte a nullát. A Mach-E és a Model 3 nagyjából 600 kilométernél elérte a hátralévő 0 kilométert, de jelen esetben addig hajtották a járműveket, amíg ténylegesen meg nem álltak. Ebben a Tesla tovább bírta, mint a Ford.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Autó rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.