Autó hvg.hu 2017. március. 03. 13:31

600 millió forint, 1360 lóerő – itt a legújabb Koenigsegg hipersportkocsi

A brutális erőforrás 1 MW-os teljesítménye szuperkönnyű karosszériával társul – ez az arannyal díszített autó egy igazi közúti szörnyeteg.

A svéd Koenigsegg 2011-ben dobta piacra a korábbi CCX/CCXR-t váltó Agerát, melyből egymás után érkeztek a különböző Agera R, Agera S és Agera X modellek. Aztán 2015-ben kijött a versenypályára kihegyezett és mindössze 25 példányban gyártott Agera RS, ami az Agera R és a non-plus-ultra One:1 közé ékelődött be, melynek most Agera RS Gryphon néven mutatkozott be a vadonatúj kiadása.

Koeingsegg

A közúti használatra minden további nélkül alkalmas, tehát bátran rendszámozható Agera RS Gryphon két turbóval lélegeztett 5 literes V8-as 1 MW-os erőforrása nem kevesebb mint 1360 lóerőt szabadít rá az útra. Mivel az autó tömege mindössze 1395 kilogramm, az Agera RS Gryphon alig marad el a One:1 szintjétől, mely modell ugyebár elsősorban arról ismerszik meg, hogy minden egyes kilogrammjára jut egy lóerő. Utóbbi csúcsmodell 1360 lóerős, és ennek megfelelően 1360 kilogramm tömegű.

Koeingsegg

A bármikor könnyen eltávolítható és a jelképes méretű csomagtartóba tehető tetőt kapott újdonság karbonkerámia fékekkel és sport-ABS-sel lassítható, a különböző szoftverfrissítések pedig vezeték nélküli módon tölthetők le rá. A kívül-belül 24 karátos aranydíszítéseket kapott Agera RS Gryphon Apple CarPlay kompatibilis, vagyis az iPhone felhasználók könnyen megjeleníthetik a telefonjuk alkalmazásait a központi kijelzőn. A hétsebességes váltóval felvértezett új Koenigsegg 2,5 másodperc alatt katapultál 0-ról 100-ra, a végsebessége pedig 400 km/h. A hivatalos ár egyelőre ismeretlen, mindenesetre várhatóan több mint 2 millió dollárt, tehát mintegy 600 millió forintot kell majd a pénztárban hagynunk érte.

Koeingsegg

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Autó rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
Vállalkozás Gyükeri Mercédesz, Rácz Gergő 2024. december. 29. 17:30

Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk

Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.