Szép, régi szokás, hogy az autósok jelzik egymásnak, ha traffipaxot láttak. Két villantás a reflektorral, valamint körök a levegőbe az ujjunkkal a jelzés, hogy mérnek.
Az ilyesfajta autós szolidaritás abszolút nemzetközi, szinte minden országban szoktak valahogy jelezni az autósok. Amerikában is hasonlóan, mint nálunk. Egy autóst viszont egy ilyen akciója miatt félreállított a rendőr az államokban és megbírságolták a helyszínen 1000 dollárra, valamint kapott néhány, szép megfogalmazással, közlekedési előéleti pontot.
A missouri államban élő férfit „reflektor radarellenőrzésre figyelmeztető jellegű használatának vétségével” vádolták meg. A férfi nem hagyta annyiban, és jogorvoslatot kért, a pert pedig megnyerte.
Az indoklás elég érdekes, mert ehhez az alkotmány szólásszabadságának passzusát vették elő. Ugyanis, amikor valaki egy nyilvános helyen kommunikálni akar, azt megteheti bármilyen általa választott módon, a kommunikációt korlátozni pedig jogellenes.
Nálunk, ilyen helyzetre a neten keresgélve nem volt példa. De mégis érdemes utánanézni, büntethető-e ez a régi szokás?
Nagyon sarkítva a helyzetet a reflektorozást büntethetnék, ugyanis a távolsági fényszórót csak lakott területen kívül lehet használni, a 1/1975 KPM-BM együttes rendelet 44. szakasz (3) bekezdése szerint. De ez is csak a távolsági fény folyamatos használatát tiltja, a fényjelzés például kifejezetten szerepel benne, mint akár lakott területen is használható jelzés.
Egyébként is furcsa lenne olyan gyakorlattal szemben fellépni, amelynél például maga rendőrség teszi közzé, hol, mikor készülhetnek traffipax fotók, ugyancsak igaz ez a rádiókban elhangzó traffipaxhelyszínekről szóló hírekre, a kifejezetten okostelefonokra írt ilyen alkalmazásokról nem is beszélve.
Kövesse az Autó rovatot a Facebookon! |