2014. január. 29. 16:34 hvg.hu Utolsó frissítés: 2014. január. 29. 16:27 Autó

Fog néhány extra milliárdot az állam az importautókon

Idén január elsejétől akkor is kötelező vagyonszerzési illetéket fizetni, ha külföldi tulajdonostól vásároltunk egy autót.

A korábbi gyakrolat szerint azok, akik külföldön vásároltak használtautót mentesültek a honosítás során a vagyonszerzési (átírási) illeték megfizetésétől. A rendszer idéntől megváltozott és őket is kötelezik egy szorzó alapján kalkulált összeg megfizetésére. Az illeték, számítások szerint minimum 20 ezer forinttal megdrágítja egy autó "magyarítását", míg a maximuma akár 100 ezer forint feletti összeg is lehet.

A Totalcar.hu-n jelent meg egy cikk, amely a témával bővebben foglakozik és nagyjából 2,8 milliárdosra teszi az összeget, amely a módosítás révén az államkasszába befolyhat. A neten, egy másik oldal a villam-műszaki.hu is írt róla, azzal kiegészítve, hogy ők már hivatalos állásfoglalást is kaptak az adóhatóságtól.

Januártól tehát a használtként vásárolt autó első forgalomba helyezése is belföldi vagyonszerzésnek számít, hiába kinti az adásvételi szerződés. Az illetékkötelezettség megállapításhoz a jövőben nem szükséges a gépjármű forgalomba helyezése. Ez, akkor is igaz, ha egy magyar autókereskedés külföldről behozott egy autót értékesítés céljából és autót a külföldi okmányaival eladja egy magánszemélynek, mivel a magyar tulajdonjog átruházódott ezért a vevőt vagyonszerzési illeték fizetési kötelezettség terheli. 
A NAV, mint hírlik utólag is mindenkin behajtja az összeget, akik idén vásároltak import használt autót. 

Kövesse az Autó rovatot a Facebookon!
A rovat vezető cikkei negyedórával hamarabb kikerülnek a közösségi oldalra, mint a hvg.hu-ra.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2024. december. 02. 15:00

Orosz olajtermékek az EU-ban: napokon belül lejárhat a szankció alóli felmentés, piacot veszthet a Mol

Tilos az unión belül orosz olajból finomított áruval kereskedni, kivéve, ha a Mol szlovák leánycége vagy, és Csehországnak adsz el. Ennek a felmentésnek viszont december ötödikén vége, hacsak meg nem hosszabbítják. Mennek már a tárgyalások, de már a felállás sem világos: Szlovákia és a Mol nagyon akarja az újabb egy évnyi mentességet, Csehország viszont hallgat.