Skoda Yeti teszt: szerelem sokadik látásra
A Skoda Yeti már első találkozásunkkor lenyűgözött. Aztán még kétszer, amikor az 1,8-as benzines és a kétliteres dízelt vezethettem. Magas ára mindkétszer letaglózott. Negyedszerre sikerült a Yeti alapváltozatát kipróbálni. Az 1,2-es elsőkerékhajtású Skoda Yeti megnyugtatott: különleges autó normális áron.
Belépőmodellt vezetni mindig problémás, vagy a motor, vagy a felszereltség elmarad a sajtóautók átlagától, és hajlamosak vagyunk a felextrázott csúcsmodellekhez hasonlítva lesajnálni. A Yetivel ez nem fordulhat elő. Már az 1,2-es benzines turbómotorral is élvezetes hajtani, az összkerékhajtás nem hiányzik, az alapfelszereltség bőséges.
A Yetit nagyon eltalálták: a mai SUV-os trendeknek megfelel, magas építése, választható összkerékhajtása, masszív futóműve, széles turbós motorválasztéka, minősége, megbízhatósága és olcsó fenntartása sikerautóvá tehetnék. Az, hogy mégsem lepik el az utcákat a Yetik, magas árának köszönhető. A 4,5985 millió forintos alapára elriasztja a vevőket. A Qashqai legalább egy évvel beelőzte, hasonló áron már ráncfelvarrott modelleket lehet kapni.
A kormány pontos, közvetlen, a hatsebességes váltó rövid úton jár, precíz, futóműve állja a strapát, kiválóan alkalmas a háború utáni állapotokat idéző budapesti utak leküzdésére. Nagy tempójú éles kanyarban érezni a Haldex 4x4 hiányát, de sárban, felázott talajon is veszélyes az elsőkeres Yeti. A móka kedvéért azért rendesen besaraztuk, ahol féltem, hogy esetleg elakadok, ott nagy gázzal, erőszakkal rángattam át. Megemelt hasmagassága, 16-os nagy kerekei és rövid túlnyúlásai révén mezőn, rossz minőségű földúton, erdei csapáson nem akadunk el.
A kilátás jó, a kapcsolók kézre esnek, a beltér nincs túlbonyolítva, magasan ülünk Az ülések nem kényelmesek, nem sikerült jól beállítanom a háttámlát. A hátsó ülések variálhatóak, tologathatók, a középső külön is lehajtható, egyenként kiszerelhetők, bő a helykínálat, igazi ötszemélyes autó a Yeti. Csomagtartója nagy, 1760 literesre bővíthető.
A kis motor indulásnál nyomatékban szegény, de amint a turbó bekapcsolódik, megtáltosodik a Yeti, szélvész módjára cikáz, jól gyorsul, néha még a morcos kis hangját is hallani a vaskos dupla kiömlőkön át. Ha finoman bánunk vele, lágyan suhan, ha rugdossuk, akkor felágaskodva tépi az aszfaltot. Igazán kemény városi forgalomban, autópályán tartja a tempót, ám terhelve már nem vigéckedik.
A 160 lovas benzines és a 140 lovas dízel ismeretében úgy érzem, ideális választás a 105 lovas 1,2-es. Tud annyit, mint a nagyok, csak sokkal kevesebbért. Kisebb az adó, a fenntartás költsége és a fogyasztás is mérsékeltebb. A hétszáz kilométeres tesztelés alatt mezőn, autópályán és városi dugóban is közlekedve hétliteres átlagfogyasztást mértünk 100 kilométerenként. Az 1000 kilométeres hatótáv nem elképzelhetetlen, nekem 950 kilométert írt ki tankolás után a fedélzeti számítógép.
Műszaki adatok és képek az Autómenedzser.hu autós portálon.