2010. június. 02. 12:59 automenedzser.hu Utolsó frissítés: 2010. június. 02. 09:03 Autó

Öt hasznos tanács baleset esetén

Bárkivel, bármikor előfordulhat, hogy a dugóban elbambul, vagy a hazatartó úton elalszik és lebontja az előtte haladó...

Bárkivel, bármikor előfordulhat, hogy a dugóban elbambul, vagy a hazatartó úton elalszik és lebontja az előtte haladó autó hátulját. De az is könnyedén megtörténhet, hogy valaki nem ad elsőbbséget, lassan előz és korán tér vissza a sávba – a baljós árnyak mindig kísérik az autósokat. Ezért kell nagyon figyelni, nem telefonálni, nem veszekedni és nem az élet nagy dolgain töprengeni az autóban. Csak figyelmesen vezetni. Ha mégis megtörténik a baleset, az alábbi tanácsokkal könnyíthetünk a helyzeten.

1. Kapcsolja be a vészvillogót!
A legfontosabb, hogy kisebb baleseteknél, vagy defektnél azonnal kapcsolja be a vészvillogót. Ezután pedig minél jobban húzódjon ki jobbra, és ha lehetősége van rá, akkor álljon meg az útszegélynél, vagy azon túl a padkán. Győződjön meg arról, hogy nem sérült meg senki (amennyiben mégis, azonnal hívjon segítséget – mentők, rendőrség). Autópályán, autóúton és nagy forgalmú főúton amilyen gyorsan csak tudja, hagyja el az autót.

2. Helyezze biztonságba utasait!
Minden utast amilyen gyorsan csak lehet, biztonságba kell helyezni: autópályán lépjenek át a jobb oldali szalagkorláton és néhány méterre a pályától várják a segítséget. Semmi esetre se vegye ki a bőröndöket a csomagtartóból, ez ugyanis túl veszélyes. A biztonsági mellényt mindenképpen vegye föl. A legtöbb európai országban ez kötelező. Ha kiérkezik a rendőr, megbüntethet, ha nincs rajtunk. Ha forgalmi okból, vagy nagyobb baleset miatt órákra beáll a dugó, hagyja szabadon a leállósávot, hogy a segítség - mentő, rendőr, tűzoltó, vagy autómentő – célba érjen.

3. Tegye ki az elakadásjelző háromszöget!
Baleset, vagy defekt esetén ne feledkezzen meg a háromszögről. Fontos: lakott területen belül 50, lakott területen kívül 100, autópályán pedig 150 méterre állítsa fel az utolsó autó után. A háromszög összeállítását nem árt időnként gyakorolni, így vészhelyzetben gyorsabban megy. Vásárlásnál ügyeljen arra, hogy tartós darabot válasszon. Egyre több olyan háromszög van forgalomban, amely nagyon könnyű, így egy teherautó menetszele könnyen felboríthatja.

4. Hívjon szakszerű segítséget!
Miután felállította a háromszöget, hívjon segítséget a mobiltelefonján – feltéve, ha nem tudja kicserélni a defektes kereket. A legtöbb autómárka ingyenes assistance szolgáltatást ad autója mellé. A hibát akkor orvosolja, ha senkit nem veszélyeztet vele. Ha nincs mobilja, vagy lemerült, akkor vegye igénybe az úton kihelyezett segélykérő telefonokat. Autópályán ne felejtse el megadni a menetirányt.

5. Várjon a károsult jármű sofőrjére!
Előfordul, hogy parkolóban, vagy az utcán véletlenül meghúz egy autót. Ilyenkor fontos, hogy megvárja a károsult jármű tulajdonosát. Ez akkor is lényeges, ha nagyon minimális a kár, hiszen ilyen esetben is cserbenhagyásról beszélhetünk. Az elvárható várakozási idő 15-30 perc. Ha siet, akkor érdemes megkeresni az érintett felet: boltban bemondathatja a hangosbemondón a rendszámot. Eredménytelen keresés esetén hagyjon egy cetlit az autón, amelyre írja föl a nevét, telefonszámát. Ha nagyobb a kár, akkor érdemes a rendőrséget értesíteni, mert a papír eltűnhet, és akkor már cserbenhagyásért is felelni kell.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.