A fékezés veszélyes az egészségre
Amikor egy autó fékez, a féktárcsáról ultrafinom porrészecskék kerülnek a levegőbe. Ezek károsíthatják a tüdőt és többek között oxidatív stresszt okozhatnak, ami az emberi testben gyulladási reakciót válthat ki.
Ennek az egészségügyi veszélynek legfőképpen a forgalmas utak gyalogosai vannak kitéve, mivel a finom fékpor a levegő finompor-tartalmának 20 százalékát teszi ki. Ezt állapították meg lausanne-i és berni kutatók egy laborkísérletben. Az eredményt a Particle and Fibre Toxicology nevű online újságban hozták nyilvánosságra.
A tudósok a vizsgálatok során kísérleti körülmények között egy középkategóriás autó kerekeit fékezték le a fékpadon, az enyhébb lassítástól a teljes lefékezésig. Az ilyen módon begyűjtött finomport emberi sejtekkel hozták reakcióba. A kutatók feltételezik, hogy a fékpor belélegzése több éven keresztül a sejtek veszélyes elváltozásához vezethet.Az oxidatív stressz képződéséért elsősorban fém, réz és szerves karbonátok a felelősek, amelyek a kutatók anyaganalízise alapján a féktárcsák fő alkotóelemeihez tartoznak.
További tanulmányok arra lesznek hivatottak, hogy megállapítsák, milyen fokú veszélyt jelent ez az egészségre és hosszú távon az autóipart arra késztessék, hogy az eddigi féktárcsa-összetevők helyett kerámiát használjanak. A kerámiatárcsa, amit például már a Porsche és az Audi is kínál, nagyon drága.