BrandChannel Proktis-M 2020. április. 14. 07:30

5 tipp otthonra, hogy elkerüljük az aranyeret

Mostanság igen sokan home office-ból dolgoznak, ezért még többet ülünk a laptopunk és a televízió előtt, vagy a gyerekkel együtt tanulva kényszerülünk az íróasztal mellé. Összegyűjtöttünk pár tanácsot, melyekkel megelőzhető, hogy a #maradjotthon kampány érzékelhető nyomot hagyjon az egészségünkben.

1. Tudatosan tervezzünk szüneteket!

Kutatások szerint a napi hatórás ücsörgések több évvel rövidítik meg az életünket, még akkor is, ha egyébként aktív és fitt emberek vagyunk. Az orvosok szerint szép és jó a heti kétszeri edzés, de ennél talán még fontosabb, hogy az ülőmunkát végzők óránként megmozgassák magukat. Ezért a mostani kényszerű karanténban arra is gondolunk kell, hogy az egyhelyben ülést felállásokkal és testmozgásokkal törjük meg.

A viszonylag újnak számító, úgynevezett inaktivitáskutatások hangsúlyozzák, hogy az órákon át tartó folyamatos és mozdulatlan ülés egészségügyi kockázatot jelent függetlenül attól, hogy mit csinál valaki a nap többi részében. Márpedig a napi 15-17 óra ébrenlétből időnk 55-75 százalékát töltjük üléssel. Döbbenetes, de a mérsékelt vagy élénkebb aktivitás az időnknek mindössze 5 százalékát teszi ki. S akkor még nem is érintettük azt a fontos tényt, hogy a hosszadalmas ülés nyomást gyakorol a végbelünkre, ami felteheti az i-re a pontot egy kellemetlen aranyér kialakulásához is.

TIPP: a leghasznosabb az lenne, ha 20 percenként, de óránként legalább 5 percre felpattannánk és megmozgatnánk magunkat. A televízió-fanatikusoknak például a reklámok alatt kéne a lakásukban tenniük egy-két kört vagy bármilyen kis mozgást végezniük egészségük érdekében.

2. Keressünk online sportolási lehetőségeket!

A járványnak „köszönhetően” üdítően sok platformon találhatunk kedvünkre való sportlehetőségeket. A közösségi oldalakon számtalan edző órái közül választhatunk, méghozzá a helyzetből fakadóan ingyenesen. Fontos azonban, hogy aki hajlamos az aranyérre, olyan sportformát válasszon, amellyel kevesebb a végbéltájékra és gátra nehezedő nyomás. Tudni kell, hogy a végbél tele van vérerekkel, még ha ezek – ellentétben a duzzadó nyaki ütőerekkel –, éppenséggel láthatatlanok. Pedig rájuk is hat a megerőltetés, ha megfeszülnek vagy nagy erőnek vannak kitéve, aminek előbb-utóbb akár repedés, nem gyógyuló seb és fájdalom lehet a vége. Ezért aranyeres panaszokkal a nehéz súlyok emelgetését vagy mozgatását – főleg, amelyek a gerinc hosszirányát terhelik –, kerülni kell.

TIPP: ha el akarjuk kerülni az aranyérbetegséget, illetve az még olyan kezdeti stádiumban van, amely kímélő életmóddal visszafordítható, akkor TILOS minden haspréssel, hasűri nyomásfokozódással járó sport (például TRX, kettlebell vagy akár a saját testsúlyos edzés). Ami AJÁNLOTT: intim torna, pilates, jóga, body art, nordic walking, gyógytorna. A nordic walking kivételével ezek otthon is mind megvalósíthatóak.

3. Mozogjunk a szabad levegőn!

E cikk keletkezésekor a kijárási korlátozás, a távolságtartási szabályok betartásával szerencsére nem tiltja meg, hogy a szabad levegőn sétáljunk, sportoljunk. Egyes felmérések szerint 10 százalékkal több kalóriát égetünk el közepes sebességű séta során, és 20 százalékkal többet egy gyors séta alkalmával. Ez a testsúlyunk harmonizálásához szinte nélkülözhetetlen, miközben a lelkünk is feltöltődik egy-egy ilyen aktivitás folyamán.

Arról nem is beszélve, hogy a mozgás serkenti a vérkeringést, ami az emésztésünkre is jó hatással van, hiszen segíti a bélmozgást (gondoljunk csak az „egészségügyi séta” elnevezésre). A jó emésztés pedig záloga annak, hogy az anyagcserénk ne tolódjon el a székrekedés irányába, ami az aranyér kialakulásának is melegágya lehet.

TIPP: ha home office-ban sportolunk, akkor is iktassunk be napi 20 perc sétát a jó levegőn! A testi-lelki harmóniánk miatt egyszerűen szüksége van szervezetünknek erre. Azonban kerüljük az emberekkel teli helyeket, tartsunk egymástól 1,5-2 méteres távolságot.

4. Házi menza: főzzünk okosan!

Bár a Facebook és az Instagram tele van karantén-menükkel, ám ezek nem mindig fókuszálnak a rostos, tápláló fogásokra. Ha egészséges ételekkel dobnánk fel a napunkat, nem árt kritikusan fogadni a ránk zúduló virtuális ételdömpinget. Rostokban gazdag és sok folyadékot tartalmazó étrenddel ugyanis megelőzhető az aranyér, az enyhe panaszok pedig hatásosan enyhíthetőek. Szomorú tény, hogy az átlagember mindössze napi 11 gramm rostot fogyaszt, miközben 30 grammra lenne szüksége.

TIPP: fontosak a magas fruktántartalmú (természetes prebiotikum) zöldségek, mint a hagyma, a csicseriborsó, a bab, a málna, vagy a spárga. Élelmi rostokban gazdag a zab, a teljes kiőrlésű búza, a zabkorpa, a korpa, az útifűmaghéj, a müzli, a lenmag. Magas rosttartalmú gyümölcs például az eper, az ananász, a grapefruit, a szőlő, a kivi, és magasan vezet a szilva minden formája. Zöldségek közül a brokkolit, a céklát, a káposztaféléket, a paradicsomot vagy a spenótot lehet kiemelni. Aki hajlamos a székrekedésre, kerülje a banánt, a csokoládét és a zsíros, nagyon fűszeres ételeket!

5. Nem mindegy, hogyan vécézünk!

Kevesen gondolnak arra a pofonegyszerű dologra, hogy a korunkban magas számban előforduló aranyérbetegség kialakulásában a mai kényelmes vécéülőkéknek is szerepe van. Az ülőpozíció ugyanis igen kedvezőtlenül hat a záróizmok ellazítására, így a végbélből csak erőlködéssel tud távozni a széklet, egyeseknél fájdalmas és veszélyes aranyeret okozva.

Nem mindegy, hogy hogyan ülünk a wc-n!

Tabutéma, de igenis kell róla beszélni. Az egyik legintimebb tevékenység, amiről a lehető legkevesebbszer teszünk említést. De hogyan trónoltak őseink, és hogyan kellene nekünk, hogy ne végződjön aranyérrel a dolog? Cikkünkből minden kiderül.

Szinte logikus, hogy a végbélzáró rendszer izomgyűrűje ülés közben nem tud tökéletesen kinyílni.  Ez az izomzat csak akkor tudna teljesen kiengedni, ha leguggolnánk, és a lábunk a lehető legközelebb kerülne a felsőtestünkhöz. Ám a modern vécé ettől megfosztott minket, pedig ez akár aranyérbetegséget is okozhat az arra hajlamosaknál.

TIPP: aki sűrűn küzd székrekedéssel, esetleg még aranyere is van, próbálja ki azt az egyszerű trükköt, hogy a WC-n ülve felteszi a lábait egy 15-20 cm magas sámlira vagy bármilyen támasztékra. Ha még egy kicsit előre is dőlünk, akkor szinte tökéletes guggoló pózt lehet felvenni, bármilyen toaletten is üljünk. Guggolásnál nincs szükség sem „végbélgyilkos” préselésre, sem túlzott erőlködésre.