A hőhullámok megjelenése: a klimaxnak talán ez az egyik legismertebb tünete. Aztán ott vannak a hormonális változások miatti alvászavarok, a hangulatingadozások vagy a hüvelyszárazság. Ha valamilyen cikket olvasunk a menopauzáról, ezek a tünetek biztosan szerepelnek benne. De melyek azok a kevésbé ismert tünetek, amelyek szintén sokakat érintenek? Ennek jártunk utána.
Az a fránya fejfájás
A menopauza során a hormonális ingadozások jelentős hatással lehetnek a szervezetre, beleértve az idegrendszert is. A csökkenő ösztrogénszint egyik következménye lehet a gyakori fejfájás vagy migrén. Az ösztrogén ugyanis szerepet játszik az agyi erek tágulásában és összehúzódásában, így szintjének csökkenése érrendszeri változásokat idézhet elő. Emiatt fájhat a fejünk.
A hormonális ingadozások mellett a stressz, az alvászavarok és a szorongás is fokozhatja a fejfájások gyakoriságát és intenzitását. Azok a nők, akik korábban is szenvedtek migréntől, gyakran tapasztalják, hogy a tüneteik súlyosbodnak vagy gyakoribbá válnak a menopauza közeledtével. A segítséget itt is a rendszeres mozgás és a stresszcsökkentés jelentheti.
Az ijesztő agyi köd
Azért jó tisztában lenni azzal, hogy a bizonyos agyi köd a menopauza tünete is lehet, mert ijesztő érzés megélni saját magunkon, vagy látni azt, amikor a korábban jó memóriájú édesanyánk láthatóan nehezebben boldogul a világban. Például elfelejt találkozókat, elkeveri a dolgait.
Ez olyan érzés, mintha „ködön keresztül” próbálnánk gondolkodni, ami megnehezíti a mindennapi feladataink elvégzését. A feledékenység komoly betegség tünete is lehet, ezért érdemes tisztában lenni vele, hogy a változókorban is előfordulhat.
Kellemetlen ízületi fájdalmak
Elképesztően sok élettani folyamatért felelős az ösztrogén a szervezetünkben. A klimax időszaka alatt jelentősen lecsökken a mennyisége, és ez a hormon nemcsak a csontok egészségéért felel, hanem az ízületek egészséges működésében is szerepet játszik. Az ösztrogénszint csökkenésével az ízületekben lévő porcok elvékonyodhatnak, és így az ízületek nem működnek olyan jól, mint ahogy korábban.
A klimax idején sok nő tapasztal reggeli ízületi merevséget, duzzanatot és általános fájdalmat, különösen a kéz-, térd- és csípőízületekben. Az ízületi fájdalmak enyhítésében segíthetnek a rendszeres, de kímélő mozgásformák, mint a jóga vagy a séta, valamint az egészséges étrend.
Váratlan hidegrázás
A hőhullámokról mindenki hallott, de a hidegrázás szintén egy kevésbé ismert tünete a menopauzának. Pedig gyakran a hőhullámokkal együtt jelenik meg: amikor a hőhullám elmúlik, a test hirtelen lehűlhet, ami hidegrázást okoz.
Ez a jelenség is az ösztrogénszint csökkenésének számlájára írható, mivel ez a hormon hatással van a hipotalamusz működésére, amely a test hőmérsékletét szabályozza. Gondoljunk csak bele, milyen lehet hidegrázásra ébredni az éjszaka közepén! Önmagában nem veszélyes, de ha gyakran előfordul, ronthatja az életminőségünket. Érdemes szakemberrel is beszélni róla, aki segíthet a megfelelő kezelés megtalálásában!
Szorongás és pánikroham
Nagyon fontos tudni, hogy a klimax idején fellépő ösztrogénszint-csökkenés a hangulatunkra is hatással lehet – sajnos nem is akárhogy!
Az ösztrogén és a progeszteron szintjének csökkenése befolyásolja az agyban található neurotranszmittereket, így a szerotonint és a dopamint, amelyek a hangulat szabályozásában játszanak szerepet. Ennek következtében sok nő tapasztalhat fokozott szorongást, indokolatlan aggodalmat vagy pánikrohamokat a menopauza idején.
Nagyon nehéz ezeket a lelki bizonytalanságokat megélni, de ha tisztában vagyunk vele, hogy a szorongásunkat vagy a pánikrohamunkat a testünkben zajló hormonális folyamatok okozzák, könnyebben tudunk szakmai segítséget kérni.
Irány a fogorvos!
Tudjuk, hogy nagy félelem övezi a fogorvosi kezeléseket, de változókorban még nagyobb figyelmet kell fordítani a szájüreg egészségére! Az ösztrogénszint csökkenése sajnos hatással van a fogainkra is.
Klimax idején szárazabb lesz a szánk, kevesebb lesz a nyálunk, ez növelheti a fogszuvasodás kockázatát. A hormonális egyensúlyhiány következtében megváltozik a szájflóra, ami szintén elősegítheti a káros baktériumok elszaporodását. Sőt, a hormonális változások gyulladást is okozhatnak a fogínyben, ami ínybetegségek kialakulásához vezethet, a kezeletlen ínybetegségek pedig fogvesztést okozhatnak. A menopauzát követően fellépő csontritkulás szintén hozzájárulhat a fogak elvesztéséhez.
Szapora szívverés
A klimax nagyon jó abban, hogy a frászt hozza ránk. Hiszen könnyen hihetjük azt, hogy nagy baj van a szívünkkel, pedig a baj „csak” a menopauza. Már rengetegszer leírtuk ebben a cikkben is, de újra megtesszük: a változókorban a nők teste nagyon komoly hormonális változásokon megy keresztül. Ezek a hormonális ingadozások sokféle fizikális, azaz testi tünetet okozhatnak, beleértve a szívritmuszavarokat és a szapora szívverést is.
Mindenképp érdemes konzultálni az orvosunkkal, hogy kizárják a komolyabb egészségi problémákat, és megfelelő kezelésben részesüljünk!
Szurkáló szemszárazság
Valószínűleg ismerős lehet a viszkető, szurkáló szemszárazságérzés, ha sokat ülünk a monitor előtt. Sajnos a hormonok szintjének csökkenése változókorban pont ugyanezt az érzést okozhatja.
Az ösztrogén fontos szerepet játszik a könnytermelésben, így annak csökkenésével a könnytermelés is csökkenhet, ami szemszárazságot, irritációt és kényelmetlenséget okozhat. Műkönnyek használata, a megfelelő hidratáltság fenntartása és egy egészséges étrend segíthet a szemszárazság tüneteinek csökkentésében és a szemek komfortérzetének javításában.
Zavaró fülzúgás
Annak, hogy mi okoz változókorban fülzúgást, nagyon sok oka lehet: a vérkeringés változása, stressz, a belső fül változásai, de akár csontritkulás is állhat a panaszok hátterében. Fontos, hogy ha fülzúgást tapasztalunk a klimax alatt, keressünk fel egy egészségügyi szakembert, hogy megtalálják a pontos okát!
Összegzés
A sok tünet felsorolása, kár tagadni, lehangoló. De fontos, hogy tudjunk ezekről a kevéssé ismert menopauzás tünetekről is, mert ha tudunk róluk, akkor fel tudunk rájuk készülni, esetleg megelőzhetjük vagy felismerjük őket, és így kezelhetjük is azokat a jó életminőségünk érdekében.
Az oldalon elhelyezett tartalom a Remifemin Plus forgalmazója, a Phytotec Hungária Bt. közreműködésével jött létre, előállításában és szerkesztésében a hvg.hu szerkesztősége nem vett részt.