BrandChannel Remifemin Plus 2024. november. 02. 11:30

Menopauzás agyi köd: messze nem egyenlő az elbutulással

Akár riasztó tünetekkel is jelentkezhet a menopauzával járó „agyi köd”, de hiba lenne összetéveszteni az Alzheimer-kórral vagy a demenciával. Mindössze a hormonszintek ingadozása tréfálja meg az érintetteket, és többségüket is csak ideiglenes jelleggel.

A változókorral járó tüneteket lassan már kívülről fújjuk: alvás- és hangulatzavar, hízás, depresszió, hőhullámok, hüvelyszárazság, hajhullás és a többi. De a koncentráció- és memóriazavarral járó, úgynevezett agyi ködre csak a közelmúltban mutattak rá a szakértők. Pedig az a nők több mint felénél tapasztalható valamilyen mértékben.

Szakértők szerint a klimax idején jelentkező memóriazavarok teljesen normálisak. Az, ha elfelejtjük, hova tettük a mobiltelefonunkat, vagy ha nem emlékszünk egy ismerősünk nevére, még teljesen rendben van. Gond akkor lehet, ha a kognitív problémák elkezdik negatívan befolyásolni a mindennapi életet. Akkor valóban ideje orvoshoz fordulni.

„Észrevettem, hogy a negyvenes éveimben mennyivel jobb volt a memóriám, mint az ötvenes éveim elején, amikor elmaradt a menstruációm. Még mindig előfordul, hogy nem jut eszembe egy-egy szó, ezért körül kell írnom. Vagy egy jól ismert, híres színész nevének csak az első kezdőbetűje van meg. Régen minden teendőmet vagy találkozómat fejben tudtam tartani, most meg fel kell jegyeznem, különben biztos kihagynék valamit” – sorol egy-két tünetet az 56 éves Kinga, aki megijedt, hogy Alzheimer-kórja van, vagy ez már a demencia előszobája.

Jó tudni, hogy a menopauzában tapasztalt agyi nehézségek a nők többségénél nem azonosak ezekkel a betegségekkel. A demencia zavaros gondolkodással és erőteljes emlékezési problémákkal jár, és a gondolatok rendszerezésének nehézségeivel kezdődik. Az Alzheimer-kór a demencia leggyakoribb oka. A menopauzához kapcsolódó „agyi köddel” ellentétben azonban az Alzheimer-kór progresszív betegség, és idővel rosszabbodik.

Az Alzheimer-kór tünetei a következők lehetnek:

  • kérdések és kijelentések ismételgetése,
  • ismerős helyeken való eltévedés,
  • nehéz megtalálni a megfelelő szavakat a különböző tárgyak azonosításához,
  • a napi feladatok elvégzésének nehézségei,
  • döntéshozatali problémák,
  • hangulati, személyiség- vagy viselkedésbeli változások.

Ez a köd másfajta köd

Sok változókorú nő számol be arról, hogy egyfajta felhő ereszkedik le a gondolataira, ami miatt feledékenyebbé válnak, nehezebben idéznek fel egy-egy korábbi emléket, és rövidebb ideig tudnak csak a feladataikra koncentrálni. Ez a menopauzás ködnek is hívott jelenség gyakoribb, mint gondolnánk, hátterében pedig az ilyenkor lezajló hormonális változások állnak. Az ösztrogénnek nagy szerepe van a glükóz felvételének szabályozásában, amely az agy fő táplálékforrása. Így az ösztrogénszint csökkenésével az agy metabolikus aktivitása kezdetben zuhan, de aztán hozzászokik az új „helyzethez”.

Egy néhány éve végzett amerikai kutatás szerint a középkorú nők csaknem 60 százaléka számolt be koncentrálási nehézségekről, memóriazavarokról és egyéb kognitív problémáról. Mindegyikük átesett a menopauzán, és a tünetek felerősödését többnyire a változókor kezdetén tapasztalták. A kutatók ugyanakkor azt is kifejtették, hogy a klimaxszal járó tünetek sok esetben felerősíthetik egymást, így az agyi ködöt megtapasztalt nőknél nagyobb arányban jelentkeztek például hőhullámok, alvászavarok és egyéb kellemetlenségek is. Az is tény viszont, hogy a rossz alvás és a hangulatingadozások miatt önmagában is általános fáradtság vehet erőt a nőkön, akik így rosszabbul teljesítenek a memóriateszteken, és nehezebben tudnak koncentrálni a mindennapos feladataikra. Ördögi kör.

Egy másik kutatás is megerősíti, hogy az agyi köd tünetei a menopauza korai szakaszában lehetnek különösen erősek. A tanulmányban részt vevő nők az utolsó menstruációt követő egy évben érték el a leggyengébb eredményeket a memóriát, figyelmet, verbális tanulást, valamint a motoros funkciókat is vizsgáló teszteken, de a vizsgálat szerint a memória idővel javul, és a résztvevők teszteredményei is jobbak lesznek később.

Kinga tapasztalatai egyébként egybevágnak a kutatások konklúzióival. Memóriazavaroktól, fókuszálási problémáktól valóban 51 éves kora után szenvedett a legjobban, és azóta sokat javult a helyzet. Bár most is előfordul, hogy a pár hete látott mozifilm címén elgondolkodik, vagy azon, hogy két hete mit főzött hétvégén ebédre, de a változókorban eltelt évek során érezhetően visszatért az agyi frissessége, bár ezért sokat is tesz. Hogy mi mindent?    

Tippek az agy edzésére

Mediterrán étrend: segít az agy egészségének megtartásában, mivel igen gazdag omega-3 zsírsavakban és más telítetlen zsírokban. Érdemes friss gyümölcsöket és zöldségeket, teljes kiőrlésű pékárut, halakat, olajos magvakat és olívaolajban gazdag fogásokat fogyasztani. S mivel a menopauza leginkább az ösztrogénszint csökkenése miatt viseli meg a női szervezetet, ehhez a diétához érdemes hozzácsapni fitoösztrogéneket is (szójakészítmények, gyógyteák, vörös ginszeng, lenmag).

Elegendő pihenés: a rossz alvásminőség súlyosbíthatja az agyi ködöt. Mivel az alvásproblémák előkelő helyet foglalnak el a menopauzával kapcsolatos tünetek között, az elegendő pihenés néha igazi kihívás. A posztmenopauzás nők körülbelül 61 százaléka számol be alvásproblémákról. Érdemes melatoninserkentő vacsorát fogyasztani, például müzlit, amelyben zabpehely, banán és olajos magvak is vannak.

Testmozgás: a rendszeres fizikai aktivitás minden ember számára ajánlott, beleértve a menopauzás nőket is. A kutatók úgy vélik, hogy a testmozgás még az olyan tüneteken is segíthet, mint a memóriazavarok.

Az agy edzése: az életkor előrehaladtával a szürkeállománynak is rendszeres edzésre van szüksége. Érdemes keresztrejtvényt fejteni, sudokuzni, vagy új hobbit választani, akár nyelv- vagy zenetanulást. Néha jó tesztelni az agyat, hogy a napi teendők listájára mennyire tudunk visszaemlékezni, és egyes kutatások szerint a társasági élet és a kapcsolati háló is jótékonyan hat az agyra.

Phytotec Hungária Bt.