BrandChannel Remifemin Plus 2024. május. 20. 07:30

Ezekre a szűrővizsgálatokra érdemes elmenniük évente a nőknek

A szűrővizsgálatok rendszeres elvégzése minden életkorban és mindegyik nem esetében rendkívül fontos, az idő előrehaladtával – különösen a változókor kezdetétől – ezt még inkább érdemes megszívlelni.

Mi értelme a szűrővizsgálatoknak?

Az egészségügyi szűrővizsgálatoknak több fontos célja van. A legegyértelműbb talán az, hogy egy adott betegséget minél előbb felismerjenek, vagy hogy meg tudják azt előzni. Vannak olyan daganatos betegségek, amelyeknél a korai felismerés életmentő lehet. A daganatszűrő vizsgálatok korai stádiumban felfedezhetik az elváltozásokat, amelyek a kezelésre még jobban reagálnak. A korai diagnózis és kezelés lehetővé teszi a betegségek hatékonyabb kezelését, ami hozzájárulhat az életminőség javulásához és a hosszabb élettartamhoz.

Nem hangsúlyozzák eléggé, pedig nagyon fontos szempont a költségmegtakarítás is. A korai felismerés és az időben elkezdett kezelés csökkentheti a betegségek terápiás költségeit, mentesítheti a pácienseket a nagyobb megterheléssel járó beavatkozásoktól és a komolyabb egészségi kockázatoktól.

A lelki részét is muszáj külön kiemelnünk, hiszen a rendszeres szűrővizsgálatokon résztvevők általában nagyobb a biztonságérzetük, mivel tudják, hogy figyelemmel kísérik egészségi állapotukat, és ha szükséges, időben beavatkozhatnak. Arról, hogy itthon milyen vizsgálatok és mikor ajánlottak, az ÁNTSZ oldalán lehet bővebben tájékozódni.

Ki fizeti a szűrővizsgálataimat?

Több lehetőség van Magyarországon a szűrővizsgálatok finanszírozására. A kötelező egészségbiztosítás néhány alapvető szűrővizsgálatot fedez. Az érintettek behívó levelet kapnak, és saját maguk eldönthetik, hogy élnek-e a lehetőséggel.

Az ÁNTSZ adatai szerint a 45 és 65 közötti nők kétévente kapnak behívót mammográfiai szűrővizsgálatra, a 25 és 65 év között pedig 3 évente van lehetőségük TB-finanszírozott méhnyakrákszűrésre. Az 50 és 70 év között férfiaknak és nőknek egyaránt lehetőségük van vastagbélrákszűrésre.

Köthetünk magánegészségügyi biztosítást is, vannak magánbiztosítók, amelyek kiegészítő egészségbiztosítási csomagokat kínálnak, ezek akár szűrővizsgálatokat is tartalmazhatnak. Ebben az esetben a magánegészségügyi biztosító fizeti a vizsgálatok költségeit.

Biztosítás nélkül, saját zsebből is finanszírozhatjuk a magánorvosi rendelők és klinikák által kínált különböző szűrővizsgálatokat, amelyekért közvetlenül fizetni kell. Ezeknek a vizsgálatoknak a költségei változhatnak az adott szolgáltatástól és intézménytől függően.

Mielőtt körülnézünk és költünk az egészségünkre, érdemes átgondolni, hogy évente milyen szűrővizsgálatokat vennénk igénybe az életkorunk és az egészségi állapotunk szerint. Sajnos  az alább javasolt szűrővizsgálatoknál egyértelmű lesz, hogy a kötelező egészségbiztosítás nem állja több olyan szűrés költségét, amelyre talán szükségünk lenne.

Érdemes feliratkozni számunkra elérhető magánrendelők hírleveleire, mert bizonyos hónapokban, például egészségügyi világnapok környékén az adott szűrővizsgálatokra jelentős kedvezményeket adhatnak.

Életkornak megfelelő szűrővizsgálatok nőknek

Érdemes olyan orvossal konzultálni, akiben megbízunk a szűrővizsgálatokkal kapcsolatban, aki tisztában van az egészségi állapotunkkal, mert lehet, hogy vannak olyan kockázati tényezőink – például a családunkban korábban előforduló betegségek –, amelyek miatt érdemes gyakrabban ellenőriztetni magunkat. De fordított eset is előállhat, amikor nem érdemes évente elmenni, ezt mindenképp szakemberrel beszéljük meg!

Már 16 éves kortól évente ajánlják, de ezek az ajánlások országonként változhatnak. Ezért fontos, hogy tisztában legyünk saját egészségünk állapotával, a felmenőink betegségeivel, és hogy konzultáljunk szakértővel, hogy tudjuk, mikortól érdemes bizonyos szűrővizsgálatokra elmenni.

  • Méhnyakrákszűrés: a méhnyakrákszűrés lényege, hogy minél korábban felismerjék a méhnyakrákot. Nőknek ajánlott 25-65 éves korban, rendszeres időközönként eljárni ilyen szűrésre. A vizsgálat során sejtmintát vesznek a méhnyakról, hogy az esetleges elváltozásokat időben észlelhessék.
  • Mellrákszűrés: a mellrákszűrés, mint például a mammográfia, a mellrák korai felismerését szolgálja. A TB itthon csak a 45-65 év közötti nőknek finanszírozza, de sajnos a fiatalabbakat is érinti a betegség. A mammográfiás vizsgálat során röntgenfelvételt készítenek a mellről, ami segíti a daganatok időben történő felfedezését.
  • Anyajegy/bőrvizsgálat: érdemes otthon is megnézni időről időre az anyajegyeinket, mert a bőrdaganat, a melanóma nagyon veszélyes daganattípus, a korai felismerése életmentő lehet. Ez persze nem helyettesítheti az orvosi vizsgálatot.
  • Tüdőszűrés: a tüdőrák a kezdeti stádiumban tünetmentes, ezért is fontos a tüdőszűrés, bár leginkább a mellkasi CT tudja kimutatni az elváltozásokat, nem a röntgen.
  • Szájüregvizsgálat: saját szájüregünket is érdemes áttapogatni, de fogászati vizsgálat alkalmával ezt a fogorvos is megteheti. Ha nincs tünetünk, akkor is érdemes fogászati ellenőrzésre évente elmenni, dentálhigiéniai kezelésre pedig félévente.

A fenti szűrővizsgálatok mellett ajánlják még 24 és 45 év között a vastagbélszűrést, amely segít a korai stádiumú vastagbélrák először nem jelentkező tüneteinek felismerésében. Általában kolonoszkópiát vagy székletvizsgálatot jelent, javasolt 50 éves kortól, de kockázati tényezők jelenlétében korábban.

A fentiekhez jön pluszban egy évenként megismételt kardiológiai ellenőrzés, melynek során felmérik a szív- és érrendszeri egészségi állapotát. A vizsgálat tartalmazhat EKG-t, vérnyomásmérést, koleszterin- és vércukorszint ellenőrzést. Bármely kóros elváltozás korai felfedezése és kezelése csökkenti a szívbetegségek kockázatát, és motivációt adhat az egészséges életmód kialakítására. Az idő előrehaladtával érdemes a csontsűrűségünket is megvizsgáltatni – különösen a változókorban –, hiszen az ösztrogénszint csökkenése miatt a csontritkulás, vagyis az osteoporosis kialakulásának kockázata fokozódik, ezzel a csonttörések előfordulása is gyakoribbá válhat.

Arra is van lehetőség, hogy csomagban vegyük igénybe ezeket a szűrővizsgálatokat magánfinanszírozásban, de mielőtt választunk, mindenképpen részletesen tájékozódjunk, mert sok lehetőség áll rendelkezésre. Az is nagyon fontos, hogy a rendszeres önvizsgálat is felhívhatja a figyelmünket bizonyos változásokra. Remek leírásokat lehet találni az interneten például a mell önvizsgálatáról. Ezzel kiegészítve az orvosi ellenőrzéseket, nagyon sokat tehetünk az egészségünkért.

Hirdetés

Változókor könnyedén, hormonmentesen

Az életmódváltás, az egészséges étkezés és a rendszeres mozgás mellett a változókori mindennapok megkönnyítésében segíthet a Remifemin Plus filmtabletta. Nem tartalmaz ösztrogént, sőt fitoösztrogéneket sem. Összetevői, a speciális poloskavész- és orbáncfűkivonat igazoltan hatásos és biztonságos a hőhullámok, izzadás, alvásproblémák és a zavaró lelki panaszok mérséklésére. Hosszan tartó szedése ajánlott.

Recept nélkül kapható a gyógyszertárakban.
www.remifemin.hu

Remifemin Plus