Az idő előrehaladtával nőként (is) egyre nehezebb megőrizni az optimális testsúlyunkat, a változókori hormonváltozások pedig még tovább nehezítik a dolgunkat. A perimenopauza időszakában átlagosan fél kilót is hízhat egy nő évente, a testszírszázalékunk akár 20 százalékkal is több lehet, ugyanakkor sokat tehetünk azért, hogy a jóllétünket ebben az időszakban is megőrizzük.
Ezek lehetnek az okai a változókori testsúlygyarapodásnak
Életkor
A változókorban az életkorral összefüggő változások, mint a csökkent zsíroxidáció és anyagcsere, valamint az izomtömeg csökkenése, hozzájárulhatnak a zsírszövet növekedéséhez. A zsíroxidáció során a szervezet lebontja a zsírsavakat, és energiává alakítja át. Ez a folyamat alapvető fontosságú az energiaellátás szempontjából, különösen olyan időszakokban, amikor a testnek extra energiaforrásra van szüksége, például testmozgás közben vagy alacsony kalóriatartalmú étrend esetén.
Életmód
A jó hír az, ha már a változókor előtt kialakítottunk egy egészséges életmódot, sokat tettünk azért, hogy csökkentsük a klimax tüneteit. Ugyanakkor, ha gyors testsúlygyarapodást tapasztalunk, érdemes életmódot váltani és szakembert is felkeresni. Az olyan életmódbeli szokások, mint a magas zsír- és cukorfogyasztás, a rostszegény étrend, a dohányzás, az alkoholfogyasztás, az alvás- és evészavarok, valamint a mozgásszegény életmód hozzájárulhatnak az elhízáshoz a változókor idején. Ezek a tényezők növelik az energiabevitelt, csökkentik az anyagcserét, ezzel sajnos fokozzák a testsúlygyarapodás kockázatát.
Hormonok
A változókori elhízásban a hormonoknak kulcsfontosságú szerepük van. A petefészkekben termelődő ösztrogén és progeszteron szintje csökken, ezek fontosak az anyagcsere és a testzsír eloszlásának szabályozásában. Lehet, hogy azt tapasztaljuk, hogy egyáltalán nem, vagy csak nagyon nehezen „megy le” a hasunkról a zsír. Ez azért van, mert az ösztrogén csökkenése hozzájárulhat a testzsír főleg hasi területen történő felhalmozódásához. A másik csapdahelyzet, hogy az alacsonyabb ösztrogénszint csökkentheti az energiafelhasználást és növelheti az étvágyat. Vagyis többet eszünk, ami fokozhatja a súlygyarapodás esélyét. Sajnos itt még nincs vége a hormonális változások okozta tüneteknek: ezek közvetlen hatással lehetnek az érzelmi állapotunkra, ez akár érzelmi evéshez, így egészségtelenebb étkezési szokásokhoz vezethet.
Nem szabad félvállról venni!
Mielőtt leírjuk, hogy hogyan lehet a testsúlyunkat megtartani a változókorban, mindenképp szeretnénk arra rámutatni, hogy ha nem törődünk a felszaladt kilókkal, hosszú távú egészségi következményekkel is számolhatunk. Fontos hangsúlyozni, hogy itt most nem az esztétikumról van szó, az optimális testsúly fenntartása ugyanis nem ezért fontos, hanem azért, hogy jó minőségben élhessünk. Az elhízás ugyanakkor kihathat az önbizalmunkra is, ami pedig szintén hatással van a változókori lelkiállapotra.
Azért törődjünk a testünk egészségével, mert az elhízás összefüggésbe hozható szív- és érrendszeri betegségekkel, magas vérnyomással, cukorbetegséggel és ízületi problémákkal. Az elhízás növeli az emlő- és vastagbélrák kockázatát is. Ne szégyelljük magunkat, keressünk fel olyan szakembert, akiben megbízunk, aki minden információt megad, amire szükségünk van a testsúlyunk csökkentéséhez!
Tippek a változókori elhízás ellen
Nagyon fontos tudatosítani, hogy nem vagyunk egyedül. Rengeteg nőt érint ez világszerte, van, akinél már 40 éves kor előtt elkezdődik a változókor folyamata, és olyan is van, hogy csak 60 év felett tapasztalja a tüneteket. Fontos, hogy megosszuk a családunkkal, a barátainkkal, akár keressünk egy érzelmi támogató csoportot, ahol hasonló helyzetben lévő nőkkel beszélgethetünk a megéléseinkről.
Az étkezés megreformálása
Sokkal könnyebb mondani, mint megvalósítani, hiszen akár évtizedes szokásokat kell átírni. Itt is érdemes szakemberhez fordulni, ha úgy érezzük, ez számunkra lehetetlen küldetés. A fokozatosság elvét alkalmazzuk, tehát ne egyik napról a másikra váltsunk teljesen. Először például csökkentsük az olyan egyszerű szénhidrátok fogyasztását, mint a cukor és a finomliszt, és helyettesítsük őket rostban gazdag alternatívákkal! Törekedjünk a kiegyensúlyozott táplálkozásra: ne együnk összevissza, legyen egy étkezési ritmusunk. Fontos az étkezések egyensúlyának fenntartása, hogy elkerüljük a vércukorszint ingadozását és az éhségrohamokat. Együnk többször keveset, de a lényeg, hogy megtaláljuk a nekünk való étrendet és étkezési ritmust!
Táncra fel!
A rendszeres testmozgás bevezetése is elengedhetetlen a menopauza előtti/utáni súlygyarapodás kontrollálására. Persze nem könnyű egyik napról a másikra felállni a kanapéról, de ahogy az evésnél, ennél is a fokozatosság elvét követve induljunk el a változás felé. Keressünk olyan mozgásformát, amely valóban örömöt, és nem kínszenvedést okoz! A tánc vagy a kirándulás is testmozgás, nemcsak az aerobic óra. A kardioedzés segíthet az állóképesség javításában, az anyagcsere felgyorsításában és a testsúly csökkentésében. Próbáljunk ki olyan tevékenységeket, mint a séta, a futás, az úszás vagy a kerékpározás!
Az erősítő edzések, mint például súlyzós vagy a testtömeg ellenállással végzett gyakorlatok, segítenek megőrizni vagy növelni az izomtömeget. Az izomtömeg fenntartása vagy növelése elősegítheti az anyagcserét, és segíthet az elhízás elleni küzdelemben is. Sőt, a megfelelő izomzat kialakítása az ízületeinkre is jó hatással lesz!
Gyógyszeres súlycsökkentő kezelés
A változókori elhízás kezelésére bizonyos gyógyszerek is rendelkezésre állnak, amelyek kardiovaszkuláris rizikócsökkentő hatásúak. Ezek a gyógyszerek lehetnek például a szív- és érrendszeri betegségek kezelésére használt gyógyszerek, amelyek kedvező hatással lehetnek a testsúlyunkra is, de nyilvánvalóan ezeket kizárólag szakorvosi felügyelet mellett szabad alkalmazni.
Szubjektív panaszokra hormonpótlás
A menopauza során tapasztalt szubjektív panaszok, mint például a hőhullámok, az éjszakai izzadás, hangulatingadozások és hüvelyszárazság kezelésére orvos által javasolt hormonterápiát is alkalmazhatunk, melynek különböző módozatai lehetnek, köztük:
- Hormonpótló tabletták: Az ösztrogén és progeszteron pótlása mérsékli a klimaxos tünetek – hőhullámok, éjszakai izzadás stb. – gyakoriságát és súlyosságát, és segít az ösztrogénhiány hosszú távú szövődményeinek (szív- és érrendszeri betegségek, csontritkulás) megelőzésében.
- Hormonpótló tapaszok: Ezekből a hormontartalmú tapaszokból a bőrön keresztül szívódik fel a szervezet számára szükséges ösztrogén.
- Hormonális krémek és hüvelyi készítmények: A hüvelyszárazság kezelésére különféle hormonális hüvelyi készítmények – hüvelykúp, krém – állnak rendelkezésre. Ezek helyileg, közvetlenül a hüvelyben fejtik ki hatásukat: enyhítik a szárazságot, mérséklik a fájdalmas, feszülő érzést.
Fontos azonban megjegyezni, hogy a hormonpótló kezelésnek mellékhatásai lehetnek, és nem mindenki számára ajánlott. Mindig konzultáljon egy szakemberrel, például nőgyógyásszal vagy endokrinológussal, hogy megfelelő kezelést kapjon az egyéni szükségleteinek és az egészségi állapotának megfelelően.
Hormonmentes lehetőségek
Léteznek növényi alapú – például poloskavész, orbáncfű, vöröshere, szója – készítmények is, melyek segíthetnek enyhíteni a változókor testi és lelki tüneteit. Ezek hatékonysága eltérő, ajánlott megbízható, minőségi készítményeket alkalmazni, lehetőleg gyógyszertárból.
A rendszeres szűrővizsgálatokat pedig egyik tünetenyhítési, kezelési lehetőség mellett sem szabad elhanyagolni.
Az oldalon elhelyezett tartalom a Remifemin Plus forgalmazója, a Phytotec Hungária Bt. közreműködésével jött létre, előállításában és szerkesztésében a hvg.hu szerkesztősége nem vett részt.